Королівська трапеза на Петрівський піст

Православ’я багате на пости. Слава Богу! Дотримуватися б. Але і з дотриманням є питання. Що головне в цьому — апостольському — пості? Ось Великий піст є десятою частиною днів року, тобто спроба саме життя принести на вівтар. І ще це — приготування до Великодня, подоба добровільного розп’яття заради подальшої Великодньої благодаті. А що таке Петрів піст?

Історично він — «компенсаторний», тобто потрібен для людей, котрі не пізнали благої ноші Чотиридесятниці. Хворіла людина чи була в далекій подорожі, наприклад. Тоді, насолодившись святами і доживши до закінчення П’ятидесятниці, вона повинна принести свою десятину Богу. Така внутрішня історія виникнення Петрового посту.

Потім, з часом, за законами цвітіння і розростання життя, це первинне насіння обростає додатковими значеннями. І ось ми вже можемо чути про те, що Петрів піст установлений в наслідування Христовим учням. Ті, вирушаючи на всесвітню проповідь, зміцнювалися молитвою і постом, і ми повинні брати в руки обидва види духовної зброї і воювати, в міру своїх сил.

Це поширене тлумачення мені подобається. Тільки не дуже подобаються питання «що можна їсти?» І рецепти пісних страв мені подобаються, тільки якщо їх не надто багато, і якщо вони не займають головне місце в свідомості, як воцаріння чревоугодія над, нібито, постником.

Літо на дворі. Овочів треба їсти побільше, зелені. Сама природа до легкості кличе. Але важливо не забувати, що людина одним хлібом, тобто земною їжею, жива бути не може. Вона живе повноцінно, якщо крім хліба їсть «всякий глагол, исходящий из уст Божиих». Чим же живитися в дні апостольського посту?

А чи не підказує нам назва посту і свята, яким він закінчується, в яких книжках нам найкраще вправлятися в цей час?

Чотирнадцять Павлових послань, два соборних послання Петра, і книга Діянь апостолів, в якій Петро і Павло — головні дійові особи — ось відповідь на питання «чим живитимемось Петрівським постом?». Сімнадцять страв. Це не просто накритий стіл. Це — королівська трапеза з чотирма або п’ятьма змінами страв.

Містичний страх перед наявністю в печиві сухого молока у нас в крові є. А любові до усамітнення з відкритою Біблією перед очима у нас в крові немає. Цю любов потрібно поселити в нас, її треба виховати і укоренити в глибинах нашого духовного організму. Це — всецерковне завдання. І ми навіть уявити не можемо, скільки благ звідси в майбутньому може народитися.

Можна читати потроху. Наприклад, встати вранці, прочитати два абзаци і потім міркувати про прочитане дорогою в метро чи маршрутці. Можна носити маленькі видання Нового Заповіту з собою, і в зручний час давати поживу розуму і радість серцю.

Молоді люди, ті, що народилися в навушниках і прекрасно розуміються в сучасній техніці (старшим це тяжко дається), можуть завантажити на портативні пристрої Псалтир або апостольські Послання і слухати їх, коли завгодно.

Так, побачиш на вулиці молоду людину в навушниках, подумаєш, що вона, ймовірно, якусь «кислоту» слухає, і побурчиш під ніс, за звичкою. А вона в цей час заглиблюється в тлумачення на Послання апостола Павла до Колосян. Чудеса!

Так чи інакше, потрошку або великими уривками, регулярно або час від часу, вголос або про себе,  — ми всі зобов’язані читати Святе Письмо. Мета цього заняття — «досконалим буде Божий чоловік, на всяке добре діло готовий»

Ми знаємо Петра і Павла по іменах. Але дуже мале число людей відчуває їх близькість до себе. Коли ж людина вдумливо читає писання апостольські, то сам полум’яніючий дух учнів Господніх, наближаючись, зігріває дух людський. Вони, апостоли, повинні бути рідними нам. Спорідненість ця знаходиться на шляху працелюбного і постійного вивчення їхніх писань.

Ну а справжнім плодом добре проведеного Петрівського посту повинне бути почуття синівської близькості до тих, кого звуть Камінь (Петро) і Маленький (Павло). Ось як заспівають на службі: «Петре и Павле, от Рима сошедшеся, утвердите нас», то людина, яка стоїть у храмі, раптом відчує, що серце її знає цих людей. І тоді вона тоді повторить за хором: «…от Рима сошедшеся, утвердите нас».

Pravmir, переклад