Питання щодо міжрелігійного протистояння у селі Птича залишається відкритим: відбулася прес-конференція Рівненської єпархії УПЦ

DSC_0018Хто винен у розпалюванні міжконфесійної ворожнечі у Птичі, кому належить сільський храм і коли місцева влада та силовики почнуть дотримуватися українського законодавства? Про це представники Рівненської єпархії УПЦ говорили сьогодні на прес-конференції для місцевих змі.

Секретар Рівненської єпархії протоієрей Віталій Герлінський, звертаючись до представників мас-медіа, окреслив ситуацію із захопленнями храмів у області, назвавши Рівненщину епіцентром міжцерковного конфлікту: «Всі рамки беззаконня перейшов конфлікт в селі Птича Дубенського району. Там організувалася громада Київського патріархату. Згідно із законодавством України, вони мають на це право. Ми їм ніяких перешкод не чинили. Після реєстрації вони почали претендувати на храм Української православної церкви. Територіальною громадою був організований референдум, на ньому вони отримали більше голосів та намагаються перевести храм в свою юрисдикцію. Відбувалося декілька судів, які не заперечили права власності на цей храм УПЦ. Але представники сільської та районної влади під тиском порушили державні закони, щоб винести рішення про почергове богослужіння. Не може сільська рада втручатися в життя церкви. В цю суботу та неділю представники Київського патріархату, мотивуючись рішенням про почергові богослужіння, проникли в наш храм та звершують там свою службу. Така ситуація в нас, громадян України, викликає занепокоєння».

Правозахисник Олег Денисов проаналізував юридичне підґрунтя проблеми, наголосивши, що проведення так званих референдумів є ніщо інше, як звичайне опитування: «На сьогодні в Україні не можливо провести місцевий референдум відповідно до діючого законодавства в Україні, яке цьому перечить. Тому ця процедура, яка була застосована в Птичій та інших селах, передбачає опитування людей , якими прихильниками і якого патріархату вони є. В людей запитують про прихильність до тієї чи іншої конфесії. Озброївшись цими підписами, певні особи вважають, що цього достатньо, щоб культова споруда стала їхньою. Приміщення церкви в селі Птича на правах власності належить релігійній громаді УПЦ. Всі суди, які відбувалися, підтвердили, що це правда. Коли назрівав конфлікт у селі, релігійна громада УПЦ, аби не допустити кровопролиття погодилась, що в храмі не буде здійснювати свої богослужіння. Проте з точки зору закону, це тиск на вільне сповідування та здійснення релігійної діяльності». Юрист підкреслив, що органи місцевої влади ведуть небезпечну гру із законом, підігруючи настроям суспільства: «Влада підігрує настроям. Влада повинна була роз’яснити їм (вірянам УПЦ КП – ред.): ваші бажання повинні відповідати закону, церква знаходиться у власності в іншої юридичної особи, але влада цього не каже. Вона вважає, що треба загравати, проводити постійно круглі столи, погоджувальні комісії, саджати дві сторони навпроти одна іншої і казати: «давайте ми вирішимо конфлікт мирно». Ми не проти, але якщо одна сторона агресивно себе веде і вимагає віддати нашу власність їм, то вибачте, який мир? Ми запропонували, аби вони звернулися до суду. Пішли до суду, він їм відмовив, але все одно вони кажуть, «ні, це не правильний суд». Проблема влади у тому, що вона не хоче дотримуватися закону, вона думає, що заграваючи на інтересах і апелюючи до «запиту народу». Вони вважають, що це дасть їм політичні переваги, але це шлях в нікуди».

Відповідальний за врегулювання міжконфесійних конфліктів та захисту прав віруючих у Рівненській області протоієрей Віктор Земляний, відповідаючи на питання журналістів, зауважив: «За усю історію свого існування УПЦ не порушувала ні законів Церкви, ні законів совісті, ні законів держави. Упродовж усього періоду міжконфесійних протистоянь на Рівненщині громади УПЦ, права яких були порушені, продовжують своє існування та моляться у пристосованих під храми приміщеннях, або ж споруджують нові приміщення церков. Натомість представники КП, забираючи храми, потім ще й перешкоджають у будівництві нових храмів за підтримки деяких представників влади на місцях».

Нагадаємо, що Свято-Успенський храм у с. Птича було захоплено 26 грудня 2014 року після проведення референдуму, на якому частина місцевих жителів висловили прихильність до Київського Патріархату. Незважаючи на наявність у громади УПЦ усіх юридичних прав на культову будівлю, Птицька сільська рада ухвалила безпрецедентне рішення, зобов’язавши допустити у своє приміщення іншу релігійну громаду, – УПЦ КП. Як наслідок, – у селі триває протистояння, що уже вийшло за рамки правового поля і здорового глузду. Чи прислухається місцева влада до голосу Церкви,  – побачимо уже незабаром.