Маккавеї: кілька фактів про святих і несвятих

2439-1-big14 серпня Православна Церква вшановує пам’ять святих мучеників Маккавеїв. Що ми знаємо про них?

1. Маккавеї — старозаповітні мученики, відомий своїм благочестям давній юдейський рід.
Сім святих мучеників Маккавеїв: Авим, Антонін, Гурій, Єлеазар, Евсевон, Адим і Маркелл, а також їх мати Соломонія і вчитель Єлеазар постраждали в 166 році до н. е. від сирійського царя Антіоха Епіфана. Коли в Ізраїлі вже вкотре запанували язичницькі звичаї, вони своєю кров’ю довели відданість монотеїзму – вшануванню Єдиного Бога.

У ІІ столітті до Різдва Христового єврейський народ, а особливо його очільники, черговий раз підпали під чари масової культури, якою на той час була культура грецька. Скрізь вводилися грецькі звичаї: театр, олімпійські ігри, присвячені еллінським богам, і, звісно ж, релігія, а саме – язичництво. Тодішній юдейський володар — сирійський цар — навіть взяв собі грецьке ім’я – Антіох Єпіфан, і почав привчати народ до еллінського ідолопоклонства, пішовши на таке зухвале кощунство, як встановлення в Єрусалимському храмі статуї Зевса.

Дев’яностолітній старець — законовчитель Єлеазар, який за прихильність до Мойсеєвого закону був судимий, з твердістю пішов на муки і помер в Єрусалимі. Таку ж мужність показали учні святого Єлеазара: сім братів Маккавеїв та їхня матір Соломонія. Вони, безстрашно визнавши себе послідовниками Бога Істинного, відмовилися принести жертву язичницьким богам.
Старший з хлопчиків, що давав першим відповідь цареві від імені всіх семи братів, був підданий жахливим катуванням на очах у інших братів і їх матері; інші п’ять братів один за іншим зазнали тієї ж муки. Залишився сьомий брат, наймолодший. Антіох запропонував святій Соломонії схилити його до зречення, щоб їй залишився хоч останній син, але мужня мати зміцнювала і його в сповіданні Істинного Бога. Хлопчик так само твердо переніс муки, як і його старші брати. Після смерті всіх дітей свята Соломонія, стоячи над їхніми тілами, здійняла руки з вдячною молитвою Богу і померла. Їхній подвиг звершився в 166 році до Різдва Христового.
2. Смерть мучеників Маккавеїв принесла земні плоди

Подвиг святих семи братів Маккавеїв надихнув священика Маттафію і його синів, які підняли повстання проти Антіоха Єпіфана, що тривало з 166 по 160 р. до н. е., і, здобувши перемогу, очистили Єрусалимський храм від ідолів.
3. Якщо потрібно буде визначити небесних покровителів партизан, ними напевне виявляться святі брати Маккавеї

Війна Маккавеїв проти загарбників була партизанською. Початком повстання стало вбивство Маттафією єврея, який приніс жертву на вівтарі, побудованому греками. Після цього Маттафія з сім’єю втік у гори і незабаром об’єднав і очолив повстанські загони, що раніше діяли в Юдеї та Південній Самарії. Священик Маттафія, що став на чолі повсталих, заважав діяльності царської адміністрації, здійснював набіги на сусідні місцевості, руйнуючи вівтарі, караючи відступників від віри предків і євреїв, лояльних до нової політики.

Незабаром Маттафія помер, і повстанців очолив його син Іуда.
4. Маккавеїв було більше, ніж семеро

Спочатку це прізвисько отримав Іуда Маккавей з династії Хасмонеїв, який очолив повстання проти ярма сирійських греків. Пізніше воно стало застосовуватися до решти синів Маттафії, іудейського священика з роду Іоаріва: Іоанна, Симона, Елеазара та Йонатана, які теж брали активну участь у повстанні. Потім поширилося на всіх взагалі захисників і сповідників віри під час гонінь Антіоха Єпіфана.

5. Іудеї теж встановили святкування в честь цих подій

Важливим результатом повстання під керівництвом Хасмонеїв вважається створення незалежної іудейської держави з центром у Єрусалимі та відновлення храмового богослужіння. На честь цієї події було встановлено восьмиденне свято під назвою Ханука (івр. «освячення»). Династія Хасмонеїв правила Іудеєю (спочатку під контролем Сирії, потім незалежно) майже 120 років (з 152 по 37 до н. е.).
6. Всі ці події описані в Біблії

Якщо у вас протестантське видання Святого Письма, ви їх там не знайдете. Мученицька смерть семи братів Маккавеїв та повстання описані в старозаповітних книгах, єврейський текст для яких в перші століття нашої ери не був відомий, проте вони були включені до складу Септуагінти.
Перша книга Макавеїв складається з 16 глав, де після короткої згадки про завоювання Александра Македонського і розпад його імперії, розповідається про страшні гоніння Антіоха Єпіфана на іудеїв. Текст другої книги Макавеїв не є продовженням першої, а лише доповненням до неї. Якщо перша книга Макавеїв є майже документальним оповіданням, то друга книга рясніє драматичними епізодами, діалогами, описом чудес, що відбулися при вигнанні Селевкідів і елліністів з Юдеї та утворення незалежного царства Маккавеїв. Мученицька смерть семи братів, пам’ять яких ми святкуємо сьогодні, описана у Другій книзі Макавеїв (6:18-7:42).

7. Третя книга Макавеїв — зовсім про інше
Третя книга Макавеїв не має нічого спільного з двома першими книгами, так як описувані в ній події належать до іншого часу та іншої місцевості: мова йде про гоніння на палестинських євреїв за часів єгипетського царя Птоломея IV Филопатора. Складається вона з семи глав.

8. Четверту книгу Макавеїв читати не рекомендується

Четверта книга Макавеїв належить до апокрифів — творів пізньоіудейских і ранньохристиянської літератури, котрі ввійшли в біблійний канон і містить грубе спотворення історичних фактів і / або нехристиянські ідеї. Втім, ні в одному виданні Біблії ви цю книгу не знайдете.
9. Освячення маку до Маккавеїв відношення не має

Слово “Маккавей” походить від арамейської «makkaba» — «молот» (як зброя на ворогів), також пов’язується з єврейським «makkevet», що має те ж значення. З українським “віяти мак” це слово просто співзвучне, але в народній свідомості пам’ять мучеників Маккавеїв міцно пов’язалася з освяченням маку і приготуванням страв із нього.

Однак не будемо поспішати засуджувати наших “напівязичницьких” предків. Невідомо, знали б люди взагалі про існування святих братів, якби не ця традиція. До того ж, добре приготовані страви з маком — це просто смачно.

За матеріалами з відкритих джерел, переклад

Переглядів: 705

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *