Роз’яснення юридичного відділу Рівненської Єпархії Української Православної Церкви щодо проведення богослужінь під час карантину

11 березня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS–CoV-2». Даною постановою на території України введено карантин та передбачено способи протидії масовим захворюванням населення, серед яких є і заборона проведення масових (релігійних) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб.

В зв’язку з цим Рівненська єпархія Української Православної Церкви повідомляє:

  1. Щодо проведення богослужінь.

Конституція України – Основний Закон Держави, що закріплює суспільний і державний устрій країни, функції органів державної влади, основні права та обов’язки громадян.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії (ст. 8 Конституції України).

Пряма дія норм Конституції України означає, що ці норми застосовуються безпосередньо. Законами України та іншими нормативно-правовими актами можна лише розвивати конституційні норми, а не змінювати їх зміст. Закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються лише у частині, що не суперечить Конституції України.

Положенням статті 35 Конституції України встановлено, що кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.

У відповідності до ч. 2 ст. 21 Закону України «про свободу совісті та релігійні організації», богослужіння, релігійні обряди, церемонії та процесії безперешкодно проводяться в культових будівлях і на прилеглій території, у місцях паломництва, установах релігійних організацій, на кладовищах, в місцях окремих поховань і крематоріях, квартирах і будинках громадян, а також в установах, організаціях і на підприємствах за ініціативою їх трудових колективів і згодою адміністрації.

Зі змісту вище наведених норм законодавства, прослідковується, що право на проведення богослужінь та їх відвідування закріплено на законодавчому рівні та є непорушним, а тому жодні заклики щодо припинення здійснення богослужбової діяльності на час карантину є неправомірними, оскільки релігійні обряди проводяться у спеціально визначених місцях та не передбачать собою масові заходи встановлені Постановою № 211 від 11.03.2020 року.

В це й же час, Рівненська єпархія Української Православної Церкви закликає священнослужителів та мирян не порушувати санітарних норм; за можливості та при потребі здійснювати богослужіння на вулиці; знаходитися у храмі у кількості не більше 10 осіб; проводити дезінфекцію.

  1. Карантин. Обмеження у здійсненні богослужінь.

Карантин – адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб (ст. 1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»).

Згідно з положеннями ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов’язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.

Статтею 41 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства про захист населення від інфекційних хвороб, несуть відповідальність згідно із законами України. (Станом на сьогодні за порушення умов карантину настає як адміністративна (штраф) так і кримінальна відповідальність (обмеження волі) однак у випадку дотримання санітарних норм дані заходи не застосовуватимуться).

У деяких областях України додатково введено режим надзвичайної ситуації, однак жодні з цих режимів не обмежують права і свободи людей, проте встановлюють певні обов’язки.

Відповідно до положень ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Тому, обмеження конституційного права на свободу світогляду та віросповідання, передбаченого ст.35 Конституції України, яке реалізовується у формі проведення богослужінь, можливе тільки внаслідок воєнного або надзвичайного стану, який в Україні не введено.

Також одним з можливих способів обмежити право на звершення богослужінь є його проведення у публічному місці (ст. 21 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»).

Право на свободу світогляду і віросповідання може здійснюватися одноособово чи колективно, у приватному чи публічному місці. Реалізація цього права, зокрема у публічному місці, пов’язана зі здійсненням передбаченого частиною першою статті 39 Конституції України права збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації тощо.

Відповідно до статті 39 Основного Закону, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку – з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Для захисту прав і свобод людини і громадянина, забезпечення нормального функціонування демократичного суспільства, органів державної влади та органів місцевого самоврядування у законах України допускається встановлення відповідних обмежень щодо здійснення релігійної діяльності, у тому числі у публічному місці. У разі проведення мирного зібрання релігійного характеру (богослужіння, релігійного обряду, церемонії, процесії тощо) у публічному місці до його організаторів та учасників можуть бути застосовані обмеження, визначені у частині другій статті 39 Конституції України, тобто суд відповідно до закону може встановити обмеження щодо реалізації права на свободу світогляду та віросповідання цих осіб у публічному місці в інтересах національної безпеки та громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей.

В зв’язку з вище викладеним, варто наголосити на тому, що храм (культова споруда) є спеціально відведеним місцем для проведення релігійних обрядів та не підпадає під ознаки публічного місця.

  1. Щодо позиції Священного Синоду Української Православної Церкви.

18 березня 2020 року в резиденції Предстоятеля Української Православної Церкви в Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі відбулось засідання Священного Синоду під головуванням Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія. На даному засіданні серед іншого були прийняті рішення щодо здійснення богослужбової діяльності в умовах карантину, а саме:

  1. «Наголосити на необхідності зберігати спокій та не піддаватися панічним настроям.

  2. Закликати духовенство, чернецтво та мирян до посиленої молитви.

  3. Затвердити текст молитви та прохань на сугубій єктенії.

  4. Констатувати, що станом на сьогодні храми є відкритими і в них звершуються всі богослужіння. Вважати доцільним у період карантину звершувати молебні з окропленням святою водою та церковним дзвоном.

  5. Уважно ставитись до рішень та рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України і органів державної влади щодо протиепідемічних заходів та обмежень.

  6. У випадку погіршення ситуації з поширенням коронавірусної інфекції, що вимагатиме додаткових обмежень, єпархіальним архієреям узгоджувати свої рішення з Предстоятелем Української Православної Церкви.

Переглядів: 1256

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *