12 липня – святих первоверховних апостолів Петра і Павла. Проповідь Блаженнішого Володимира+його голос.

АУДІО. Проповідь Блаженнішого. Апостоли Петро і Павло (Частина І)

Святих апостолів Петра і Павла Православна Церква називає первоверховними. Цим почесним ім’ям вони відзначені, бо особливо потрудилися в поширенні Христового вчення (апостол Петро – серед іудеїв, а апостол Павло – серед язичницьких народів) і явили найвищі зразки відданості і любові до Божественного Вчителя та Його справи на землі. Постійно укріплюючись благодаттю Святого Духа, вони звертали до Христа тисячі людей, змушували мовчати уста мудреців тодішнього світу, хвилювали і полонили своєю проповіддю людські серця.

Згадаймо, скільки скорботи і бід зазнали вони. «Я думаю, – пише святий апостол Павло до коринтян, – що нам… Бог судив бути, як на смерть осудженим, бо ми стали ганьбою для світу … терпимо голод і спрагу, і наготу і побої, і тиняємось, і працюємо, працюючи своїми руками. Коли нас лихословлять, ми благословляємо; женуть нас, ми терпимо; як лають, ми молимось: ми як сміття для світу, як порох, усіма потоптаний донині» (1 Кор. 4, 9-13).

АУДІО. Проповідь Блаженнішого. Апостоли Петро і Павло (Частина ІІ)

Святий апостол Петро виявив свою любов і відданість Господу ще при Його земному житті. До покликання свого на труди апостольські він мав ім’я Симон і жив у галілейському містечку Віфсаїді. Господь же назвав нового учня Кіфою, що означає в перекладі з арамейської «камінь», «скеля». У грецькій мові цьому слову відповідає «Петрос» або «петра». З тих пір новонавернений апостол Петро став палким послідовником Христовим, Його учнем і постійним супутником.

Самовіддана любов до Христа відкривала Петру Божий Промисел. Він перший сповідав Ісуса як Сина Бога Живого. Почувши новину про Воскресіння, він перший біжить до гробу Христового, а згодом й каже до Нього: «Господи! Ти знаєш, що я люблю Тебе» (Ін. 21, 16). Після зішестя Святого Духа Петро перший серед апостолів почав голосно проповідувати Христа, і багатьох людей – язичників і іудеїв – схилив до християнської віри. Апостол Петро, ​​розіп’ятий вниз головою на хресті, як мученик, закінчив своє життя, засвідчивши кров’ю відданість слову Спасителя.

АУДІО. Проповідь Блаженнішого. Апостоли Петро і Павло (Частина ІІІ)

У всій двотисячолітній історії Вселенської Церкви навряд чи знайдеться інша особистість, настільки відома в християнському світі, як святий Павло. До покликання на благовісницьке служіння він іменувався Савлом і був ревним поборником фарисейських законів. Сам Христос просвітив його світлом істини: переродив його з «старої» людини, зробив людиною «новою». І з цього часу не стало Савла, а з’явився Павло – цей «обраний сосуд» Божий і другий первоверховний апостол.

Своє апостольське служіння Павло здійснював під безпосереднім і явним керівництвом Божим. «Сповіщаю вам, браття, – пише апостол галатам, – що Євангеліє … я прийняв … і навчився його від людини, але відкриттям Ісуса Христа» (Гал. 1, 11-12). Великої була сила проповіді апостола Павла, він добре потрудився в справі поширення віри Христової. Він не бачив Христа особисто, не серед учнів Господніх при Його земному житті, але своїм освіченим, ясним і глибоким розумом збагнув і назавжди визнав, що Христос – це дійсно обіцяний Месія, який прийшов спасти весь рід людський, і хто у Христі, той – нове творіння, нова людина. Апостол Павло теж добув вінець мученицької смерті, хоча його не розп’яли, як апостола Петра, а за законом Римської імперії, оскільки він був римським громадянином, відсікли мечем голову.

АУДІО. Проповідь Блаженнішого. Апостоли Петро і Павло (Частина ІV)

Велика була нагорода від Бога первоверховним апостолам ще за часів їх земного життя. Святий апостол Петро був удостоєний стати свідком найважливіших подій в житті Христа Спасителя – Гефсиманської молитви і Божественної слави на горі Преображення. А святому апостолу Павлу дано було піднестися, за його висловом, «до третього неба» – до раю, де він чув невимовні слова, які людина і переказати не в змозі.

Слово «апостол» з грецької перекладається як «посланець». Всі ми послані Богом в цей світ, щоб осягати істину, вічну правду, і свідчити про неї своїм життям, тобто жити згідно Божим заповідям і Закону Божого. Це ріднить нас з усіма святими апостолами, і особливо з первоверховними, яких Церква вшановує 29 червня (12 липня за новим стилем).

АУДІО. Проповідь Блаженнішого. Апостоли Петро і Павло (Частина V)

Первоверховні апостоли своїм життям вчать нас: якщо згрішив – покайся, якщо зазнав падіння – встань, виявив легкодухість – тримайся надією на Бога, віруй в Нього і люби Його. Саме такий шлях праведного життя в Господі нашому Ісусі Христі й приведе нас до спадкоємства життя вічного. Амінь.

2004 р.