14 лютого – мученика Трифона Апамейського (250)

5874Святий мученик Трифон народився в одній із областей Малої Азії – Фрігії, неподалік від міста Апамеї у селищі Кампсада.
Із юних років Господь дарував йому силу вигнання бісів і зцілення різних хвороб. Одного разу жителі його рідного села були врятовані ним від голоду: святий Трифон силою своєї молитви змусив піти прожерливих комах, що винищували хлібні посіви і спустошували поля. Особливо прославився святий Трифон вигнанням біса з дочки римського імператора Гордіана (238 – 244).
Допомагаючи всім стражденним, він вимагав тільки однієї плати – віри в Ісуса Христа, благодаттю Якого він зціляв недуги та виганяв злих духів.
Коли на царський престол вступив імператор Декій (249 – 251), жорстокий гонитель християн, епарху Акилину було донесено, що святий Трифон сміливо проповідує віру в Христа і багатьох приводить до Хрещення. Святий був схоплений і приведений на допит, під час якого він безбоязно сповідав свою віру. Його піддали жорстоким катуванням, били палицями, терзали тіло залізними гаками, обпалювали рани вогнем, водили містом, убивши в ноги залізні цвяхи. Всі тортури святий Трифон зносив мужньо, не видаючи ні єдиного стогону.
Нарешті, він був засуджений на усічення мечем. Перед стратою святий мученик молився, дякуючи Богові, що укріпив його в стражданнях, і попросив у Господа особливу благодать тим, хто закликатиме його ім’я на допомогу. Перш, ніж воїни занесли меч над головою святого мученика, він віддав душу свою в руки Божі. Ця подія відбулася в місті Нікеї в 250 році.
Святе тіло мученика християни оповили чистими пеленами і хотіли поховати в місті Нікеї, де він постраждав, але святий Трифон в видінні повелів перенести його тіло на свою батьківщину, в село Кампсаду. Його волю було виконано.
Згодом мощі святого Трифона були перенесені до Константинополя, а потім до Риму. Особливо великим шануванням користується святий мученик в Православній Церкві на теренах Русі.
Існує переказ, що за царя Іоанна Грозного під час царського полювання полетів і зник улюблений кречет правителя. Цар наказав сокольничому Трифону Патрикеєву знайти птицю. Слуга об’їхав навколишні ліси, але безуспішно. На третій день, стомлений довгими пошуками, він зупинився під Москвою, в місці, що нині зветься Мар’їн гай, і в знемозі приліг відпочити, слізно помолившись перед цим своєму святому покровителю – мученику Трифону, просячи його про допомогу. Уві сні він побачив юнака на білому коні, який тримав царського кречета. Прибулець вимовив: «Візьми зниклу птицю, їдь з Богом до царя і ні про що не журися». Прокинувшись, сокольничий справді побачив неподалік на сосні кречета. Він тут же відвіз його до царя і розповів про чудесну допомогу, отриману по молитвах до святого мученика Трифона. Через деякий час на тому місці, де явився святий, сокольничий Трифон Патрикеєв побудував каплицю, а потім – і церкву в ім’я святого мученика Трифона.
Мученику Трифону особливо моляться про зцілення від тілесних недуг, при хворобах, коли псується урожай плодів, під час голоду.
За матеріалами сайту «Азбука віри», переклад – архімандрит Герман (Кулакевич)