20 лютого – святителя Парфенія, єпископа Лампсакійського (IV)

ParfeniyСвятитель Парфеній, єпископ Лампсакійський, був родом із міста Мелітополя (Мала Азія), де його батько Христофор служив дияконом. Юнак не був навчений грамоті, але добре засвоїв Божественне Писання, коли його родина приходила в храм на богослужіння. У нього було добре серце, і увесь прибуток від рибальства він роздавав убогим. Сповнений благодаті Божої, святий Парфеній із 18-ти років іменем Христовим лікував хвороби, виганяв бісів і творив інші чудеса. Дізнавшись про доброчесне життя юнака, Мелітопольський єпископ Філіп дав йому освіту і висвятив у пресвітера. У 325 році, за царювання Костянтина Великого, архієпископ Кизичеський Ахілла поставив його єпископом міста Лампсака (Мала Азія). У місті було безліч язичників, і святитель став старанно поширювати віру в Христа, стверджуючи її, з волі Божої, багатьма чудесами і зціленнями хворих. Люди стали відходити від язичницьких вірувань, і тоді святитель Парфеній вирушив до царя Костянтина Великого з проханням дати йому владу руйнувати ідольські капища і будувати на їх місці християнські храми. Цар прийняв святителя з честю, дав йому грамоту на розорення капищ і забезпечив засобами для побудови храму. Повернувшись в Лампсак, святитель Парфеній наказав зруйнувати місця поклоніння ідолам і посеред міста спорудити прекрасний Божий храм.
Знайшовши на одному з поруйнованих капищ великий камінь, зручний для улаштування святого престолу в храмі, святитель наказав обробити його і відвезти на будівництво церкви. За злобою диявола, що розлютився за взятий із капища камінь, візок перекинувся, і каменем вбило візника Евтіхіана. Святий Парфеній воскресив його своєю молитвою і осоромив диявола, що хотів перешкодити Божій справі.
Милосердя святителя було таким великим, що він не відмовляв у зціленні нікому з безлічі людей, котрі приходили до нього, страждаючи від тілесних недугів та одержимості нечистими духами. Народ перестав звертатися до лікарів, бо всі хвороби в ім’я Господа Ісуса Христа безкорисливо зціляв святий Парфеній. Великою силою Імені Христового вигнав святитель безліч бісів із людей, будинків, морських вод. Коли святитель виганяв біса з одного чоловіка, одержимого ним із дитинства, нечистий дух став просити святого дати йому інше місце проживання. Святий пообіцяв указати таке місце і, відкривши уста свої, сказав бісові: «Зайди і вселилася в мене». Диявол, наче обпалений вогнем, заволав: «Як я ввійду в дім Божий?», І зник в місцях пустельних і непрохідних. Нечистий дух, вигнаний святителем з дому, де виготовлялися царські порфіри, кричав привселюдно, що Божественний вогонь жене його в геєну вогненну.
Так, являючи людям велику силу віри в Христа, святитель навернув безліч ідолопоклонників до істинного Бога.
Святитель Парфеній помер мирно і був урочисто похований поруч із соборною церквою Лампсака, в збудованій ним самим каплиці.
За матеріалами сайту «Азбука віри», переклад – архімандрит Герман (Кулакевич)