4 квітня – священномученика Василія Анкірського (362 – 363)

Священномученик Василь був пресвітером в Анкирі Галатійській. Під час широкого розповсюдження в імперії арійської єресі, він закликав свою паству твердо триматися Православ’я. За це святий Василій був позбавлений священицького сану місцевим аріанським собором, але на Палестинському Соборі 230-ти єпископів він був відновлений в сані пресвітера. Святий Василій відкрито продовжував свою проповідь, викриваючи аріан, за що став жертвою переслідувань і піддався катуванням як людина, нібито небезпечна для держави. Для того, щоб відвадити святого Василя від Православ’я, до нього були приставлені два відступники – Елпідій і Пегас. Однак святий залишився непохитним і за це знову піддався мукам.

Коли ж в місто Анкиру прибув імператор Юліан Відступник (361-363), святий Василій на суді перед ним мужньо сповідав Христа, а імператора викрив за відступництво. Юліан наказав вирізати ремені зі шкіри зі спини святого. Однак святий пресвітер Василь безмовно і незворушно ​​переніс цю страшну муку.
Коли ж святого мученика стали палити вогнем і колоти розпеченими прутами в плечі і живіт, він у муках впав на землю і голосно молився: «Світло моє, Христе! Надіє моя, Ісусе! Пристане тиха для гнаних хвилями! Дякую Тобі, Господи, Боже батьків моїх, за те, що Ти вирвав душу мою з пекла найглибшого і зберіг в мені Ім’я Своє чистим! Нехай переможцем закінчу я своє життя і успадкую вічний спокій по обіцянці, даній батькам моїм від Тебе, Архієрея Великого Ісуса Христа, Господа нашого! Тепер же прийми з миром душу мою, що перебуває незмінно в цьому сповіданні! Ти милосердний і велике Твоє милосердя, живеш і перебуваєш на віки віків, амінь».

Звершивши таку молитву, весь сколотий розпеченими прутами, святий немов заснув солодким сном, віддавши душу свою в руки Божі.

Священномученик Василій помер 29 червня 362 року. Пам’ять його, заради дня пам’яті святих апостолів Петра і Павла, була перенесена на 22 березня.

За матеріалами порталу «Азбука віри», переклад – архімандрит Герман (Кулакевич)

 

Переглядів: 107

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *