В портреті Юди впізнаю себе: ікони і картини про найбільшу зраду в історії людства

Протоієрей Серафим Слобідський у “Законі Божому” пише про зраду Іуди так:

На четвертий день після Свого урочистого входу в Єрусалим Ісус Христос сказав Своїм учням: “Ви знаєте, що через два дні буде Пасха, і Людський Син буде виданий на розп’яття”.

У цей день, згідно наших днів тижня, це була середа,  — первосвященики, книжники та старійшини зібралися у первосвященика Каяфи і радилися між собою, як би їм погубити Ісуса Христа. На цій раді вони вирішили взяти Ісуса Христа хитрістю і вбити Його, але тільки не в свято (тоді збирається багато народу), щоб не спровокувати, бува, колотнечі в народі.

Один із дванадцяти апостолів Христових, Іуда Іскаріотський, був дуже жадібний до грошей; і вчення Христове не виправило душі його. Він прийшов до первосвящеників і сказав: “Що хочете дати мені, якщо я вам Його видам?”.

Вони зраділи і запропонували йому тридцять срібняків.

655b1d095cba5979e3f252c1e83db410

Із того часу Юда шукав слушного часу, щоб зрадити Ісуса Христа без народу.

Після моління Христа в Гефсиманському саду в сад прийшов Юда, зрадник, з натовпом людей, які йшли з ліхтарями, кілками та мечами; це були воїни і служителі, послані первосвящениками і фарисеями схопити Ісуса Христа. Юда домовився з ними: “Кого я поцілую, Того і беріть”.

Підійшовши до Ісуса Христа, Іуда сказав: “Радуйся, Учителю!”. І поцілував Його.

Ісус Христос сказав йому: “Друже! Для чого ти прийшов? Цілуванням видаєш Сина Людського?”. Ці слова Спасителя були для Іуди останнім закликом до покаяння.
Фра Анжеліко

63780706_Kiss_of_JudasAll_Nations
Єрусалим, базиліка Агонія, мозаїка лівої апсиди

po4aev
Печерний храм прп. Іова, Почаїв

kopty

Сучасна коптська ікона

jesusmafajudaskissЗрада Іуди. Африканське зображення

petrov

Поцілунок Іуди. Петров Олександр Миколайович.

Коли Юда-зрадник довідався, що Ісус Христос засуджений на смерть, він зрозумів уесь жах свого вчинку. Він, напевне, не очікував такого вироку, або вважав, що Христос не допустить цього, чи позбудеться від ворогів чудесним чином. Юда зрозумів, до чого довело його грошолюбство. Болісне каяття оволоділо його душею. Він пішов до первосвящеників та старійшин і повернув їм тридцять срібняків, кажучи: “Я згрішив, кров невинну проливши” (тобто він видав на смерть невинну Людину).

Вони ж сказали йому: “Що нам до того; дивись сам” (тобто сам відповідай за свої вчинки).

Але Юда не захотів смиренно покаятися в молитві і сльозах перед милосердним Богом. Холод розпачу і зневіри охопив його душу. Він кинув срібняки в храмі перед священиками і вийшов. Потім пішов і удавився (тобто повісився).