3 вересня – апостола від 70-ти Фадея, єпископа Едеського (бл. 44)

p1ar2ti5u5mu21rp810aq14166jm3Святий апостол Фадей походив із міста Едесса; родом він був єврей і досконало знав Святе Письмо Старого Завіту. В часи святого Іоанна Хрестителя святий Фадей прийшов в Єрусалим; почувши тут проповідь Предтечі Господнього і побачивши ангельське життя його, Фадей вельми здивувався і прийняв Хрещення від Іоанна Предтечі. Незабаром після того святий Фадей побачив Господа нашого Ісуса Христа, котрий перебував у плоті і мешкав серед людей, почув також вчення Його і побачив дивні чудеса, вчинені Господом нашим Ісусом Христом, і пішов услід за Ним. Святий Фадей був прийнятий Господом і приєднаний до сонму 70 апостолів.
Відправляючи цих апостолів на проповідь Євангелія, Господь сказав їм:
– Жнива великі, та робітників мало; тож благайте Господаря жнива, щоб вислав робітників на жниво Своє. Ідіть; Я посилаю вас, як ягнят між вовків. Не беріть ні калитки, ні торби, ні взуття, і нікого на дорозі не вітайте. В який дім увійдете, то найперше кажіть: Мир дому цьому!. І якщо буде там син миру, то спочине на ньому мир ваш; а якщо немає, то нехай до вас вернеться. В домі залишайтесь, їжте і пийте, що у них є, бо вартий робітник своєї заплати: Не ходіть з дому в дім. І якщо прийдете в місто, і вас приймуть, споживайте, що вам запропонують. І недужих знаходяться в ньому хворих, і кажете їм: наблизилося Царство Боже. А як прийдете в місто яке, і вас не приймуть, то, вийшовши на вулицю, скажіть: порох, що прилип до нас із вашого міста, обтрушуємо вам; одначе знайте, що наблизилося Царство Боже… Хто слухає вас Мене слухає, хто ж погорджує вас Мене відкидається; а погорджує Мною, відкидається Того, Хто послав Мене (Лк.10: 2-16).

Сімдесят вирушили на проповідь Євангелія з великою радістю і проповідували Слово Господнє. Потім повернулися до Господа і сповістили Йому, що і біси корилися їм заради імені Його.

Після вільного страждання, смерті, триденного Воскресіння і Вознесіння на небо Господа нашого Ісуса Христа святі апостоли розійшлися для проповіді Євангелія по всьому всесвіті; святий апостол Фадей був посланий Господом для проповіді Євангелія в місто Едесу; бо Господь наш Ісус Христос ще до вільного страждання Свого обіцяв надіслати сюди одного з числа Своїх святих апостолів. Правителем майдани будуть був князь Авгар, і ось се ж то Авгарю Господь і обіцяв прислати Свого апостола.

Цей Авгар був одержимий проказою. Почувши про дива, створені Господом Ісусом Христом, Авгар побажав бачити Його, чути Його вчення і зцілитися силою Його від своєї тяжкої хвороби. Але не дерзаючи сподіватися на те, що Господь Ісус Христос прийде до нього Сам, Авгар послав до Господа якогось вправного іконописця і доручив йому зобразити фарбами обличчя Господа. При цьому Авгар відправив до Господа послання, в якому писав про те, що він чув про Господа і Його дива, як Він без всяких ліків зцілював хвороби, давав зір сліпим, ходу кульгавим, зцілював прокажених, виганяв з людей духів нечистих, лікував одним словом Своїм розслаблених на одрі хвороби, і воскрешав мертвих.
– Чуючи про Тобі все це, –  писав Авгар, – я думаю про Тебе одне з двох: або ти Сам Бог, Який зійшов з неба, або Ти Син Божий, так як Ти твориш дивовижні і преславні чудеса. Тому я пишу тобі цього листа, щоб Ти потрудився прийти до мене і зцілив мене від моєї хвороби, якою я страждаю вже багато років…

Господь наш Ісус Христос, бачачи віру й надію князя Авгара, послав до нього нерукотворне зображення Пречистого Лику Свого, а також написав і послання, в якому говорив так:

– Блаженний ти, Авгаре, не бачив Мене, але повірив у Мене… Ти пишеш до Мене, щоб Я прийшов до тебе, але Мені личить б здійснити те, заради чого Я посланий, і після здійснення повернутися до Того, Хто послав Мене. І коли Я буду піднесений до Нього, тоді пошлю до Тебе одного з учнів Моїх, який, цілком зціливши тебе від твоєї хвороби, подасть і тим, хто буде біля тебе, життя вічне.

Князь, отримавши це послання і побачивши Нерукотворний Образ Господа нашого Ісуса Христа, сповнився великої радості. Поцілувавши з любов’ю послання і вклонившись образу Христовому, Авгар невдовзі ж отримав значне полегшення від своєї хвороби, – лише тільки незначна частина прокази залишилася на обличчі його.

Для остаточного подолання хвороби і був посланий Господом святий апостол Фадей, які зцілив Авгара не тільки тілом, а й душею.

Коли святий апостол Фадей прийшов в місто Едесу, то увійшов спочатку до будинку одного знайомого йому єврея, на ім’я Товія. Перебуваючи у цього єврея, святий творив зцілення силою Христовою, лікуючи хвороби покладанням рук і покликанням імені Господа нашого Ісуса Христа.

Звістка про це незабаром поширилася по всьому місту, і його жителі почали приносити до святого апостола багатьох хворих; бачачи швидке зцілення їх, всі дуже дивувалися.

Через деякий час було донесено князю, що невідомий чоловік із Єрусалима творить багато чудес ім’ям Христовим.

Авгар згадав про обіцянку Христа надіслати до нього одного з учнів Своїх і подумав про себе. Потім наказав покликати святого Фадея.
Коли святий входив у двері княжих палат, князь подивився на нього і помітив, що обличчя апостола осявалось якимось незвичайним світлом. Авгар жахнувся, встав з свого місця і поклонився до землі посланцю Христа.

Тим часом всі, хто там був, дуже здивувалися, заради чого князь вклонився простій людині, бо не бачили того чудового сяйва, що виходило від лику апостола Христового.

Святий апостол Фадей довго проповідував князю Авгарові й усім тим, хто був разом із ним, про Господа нашого Ісуса Христа; потім хрестив його.

Одразу після Хрещення Авгар отримав зцілення від прокази.
Разом із тим відбулося й інше лікування не тіла лише, але і душі, після прибуття апостола, по святому Хрещенні; бо з святої купелі князь Авгар вийшов абсолютно здоровим.

І не тільки князь Авгар  хрестився після проповіді апостола; хрестилися всі, що проживали в будинку його, також хрестилися і всі ті, хто бачив чудеса, вчинені апостолом, а також і ті, хто був зцілений апостолом від хвороб.

Після того святий апостол Фадей наказав князю зібрати всіх городян, щоб і вони могли почути Слово Боже. Вранці наступного дня зібрався весь народ. Апостол Христовий почав благовістити всьому народу про єдиного Бога, Який створив небо і землю, і все, видиме і невидиме всемогутньою силою Своєю; святий апостол Фадей повідав народу і про те, як Господь наш Ісус Христос зійшов з небес на землю, заради порятунку людей, як Він постраждав, воскрес, вознісся на небеса і приготував для доброчесних вічну нагороду на небесах, для злих же нескінченні муки в пеклі. Повідав святий апостол і про всі інші таємниці Божого домобудування.

Весь народ, який слухав апостола, явив віру словами його, так як бачив і чудеса, вчинені апостолом: всі бачили зціленим князя свого і багатьох інших, одержимих раніше різними хворобами; всі почали прославляти Господа і стали просити Хрещення у апостола.

Таким чином місто Едесса був освічений святою вірою в ім’я Господа нашого Ісуса Христа і Святим Хрещенням; після цього тут почали будуватися храми, і були поставлені пресвітери рукопокладенням апостольським.

Князь Авгар дуже хотів віддячити апостолові Христовому чимось за своє чудесне зцілення, тому він пропонував йому багато золота, але святий не прийняв нічого, сказавши:

– Якщо ми залишили свій власний, то як побажаємо отримати й придбати що-небудь від інших?

Після того, як святий апостол Фадей затвердив у Едессі святу віру і благочестя і впорядкував все, він вирушив у Месопотамію; тут він просвітив багатьох, навернувши до Христа, і заклав храми; святий апостол пройшов по багатьох сирійських містах, трудячись у благовісті імені Христового. Потім прийшов у фінікійське місто Бейрут; звістивши тут ім’я Христове і охрестивши багатьох, святий апостол Фадей спочив тут з миром у Господі.

За матеріалами порталу «Азбука віри», переклад архімандрит Германа (Кулакевича)

 

Переглядів: 126

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *