15 жовтня – священномученика Кипріана, єпископа, мучениці Іустини і мученика Феоктиста

p1auhmgn2110fu1g1p3671t6m15ln5У 3 столітті, коли Римською імперією правив злочестивий імператор Декій, жив в Антіохії язичницький мудрець, знаменитий волхв і чародій Кипріан. Він умилостивив жертвами самого князя пітьми, віддав йому у владу всього себе, і той дав йому в служіння полк бісів і обіцяв поставити князем після кончини, коли його душа розстанеться з тілом. Багато зверталися до нього у своїх потребах, і він допомагав їм бісівською силою. Звернувся до нього одного разу юнак на ім’я Аглаїд, син багатих і знатних батьків. Одного разу побачив він дівчину Іустину і був вражений її красою, і став з тих пір шукати її уваги і любові, вона ж відповідала йому відмовою: «Наречений мій — Христос; Йому я служу і заради Нього зберігаю мою чистоту».
Озброївшись таємними знаннями і закликавши на допомогу нечистих духів, Кипріан три рази посилав їх спокусити Іустину. Вони навіювали їй погані думки, розпалювали в ній тілесну пристрасть, спокушали улесливими і лукавими промовами, але Іустина перемагала їх постом, молитвою і хресним знаменням, і, осоромлені та злякані хрестом Господнім, вони бігли з ганьбою. Обурився тоді Кипріан і став мститися Іустині за свою ганьбу. Він наслав мор і виразки на будинок Іустини й на все місто, як колись диявол на праведного Іова. Вона ж ревно молилася, і бісівське нашестя припинилося. Після такої зміни люди стали прославляти Христа, а Кипріян, прозрівши, відрікся від справ диявола, сповідав все місцевому єпископу Анфиму, віддав йому на спалення всі свої книги і благав звершити над ним Святе Хрещення.
Він цілком змінив своє життя, через сім днів після Хрещення його поставили у читця, через двадцять днів — в іподиякона, через тридцять — у диякона, а через рік висвятили в ієрея. Скоро він був поставлений єпископом і в цьому сані провадив таке святе життя, що зрівнявся з багатьма великими праведниками.

Під час гонінь на християн при імператорі Діоклітіані Кипріана та Іустину обмовили, посадили в темницю, потім веліли повісити святого і стругати йому тіло, а Іустину — бити по устах і очах. Після цього їх кинули в котел, але кипляча олія не завдала їм ніякої шкоди. Зрештою, їх засудили на усічення мечем.
Бачачи невинну смерть мучеників, воїн Феоктист оголосив себе християнином і був страчений разом з ними.

Священномученик Кипріан, свята мучениця Іустина і святий мученик Феоктист вбиті в Нікомидії в 304 році.

За матеріалами порталу “Азбука віри”, переклад — ігумен Герман (Кулакевич)

Переглядів: 144

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *