21 жовтня – преподобної Пелагії Антіохійської

174695-00739-56535826-m750x740-u1b433Стародавня Антіохія часів перших століть християнства дала світу безліч сюжетів, героями яких були єпископи, волхви, благочестиві матрони, блудниці, пресвітери, розбійники. Найчастіше це були історії раптового і нищівного покаяння, нерідко закінчуються мученицьким вінцем. Житіє святої Пелагеї Антіохійської позбавлене такого страшного фіналу, але в ньому є все інше: гріховна безодня, слізне покаяння і праведне житіє після звернення. І над усім цим сяє урочистою радістю дивовижна краса …

Антіохія, V століття. По вулиці йде галаслива компанія: красиві, багаті, упевнені в собі юнаки оточують молоду красуню, яка відома всьому місту як блудниця Маргарита. Вона зухвало одягнена, по оголених плечах розсипані розкішне волосся, багате вбрання вигідно підкреслює всі достоїнства її прекрасної фігури. Компанія проходить повз храм, у притворі якого сидить безліч єпископів: вони з’їхалися з навколишніх єпархій на церковна рада і зараз слухають повчань святителя Нонна.

Побачивши юнаків, котрі в’ються навколо центру тяжіння – Маргарити, єпископи опускають очі і чекають, коли нечестива натовп мине місце їх зібрання. Один лише Нонн не тільки не відводить очей, але буквально впивається поглядом у молоду дівчину, немов прагнучи запам’ятати кожну рисочку її гарного обличчя, не упустити жодного штриха, створеного Богом в цій красуні. Компанія нарешті видаляється, єпископи піднімають погляди, а Нонн продовжує задумливо дивитися услід пішла дівчині.

– Невже вона вам не сподобалася ?! – Запитує він побратимів, але ніхто нічого не відповідає.

– Невже ви не засліплені її красою ?! – продовжує Нонн, але всі як і раніше мовчать. – Але ж дуже багато чому вчить нас ця красуня! На Страшному суді Господь поставить її перед нами як докір: вона багато часу проводить в турботах в тому, щоб підтримувати свою красу, щоб сподобатися людям хоча б ненадовго. А ми, пам’ятаючи про Вічність, не займаємося щосекундно прикрасою своєї безсмертної душі, чи не працюємо на благо її краси. З чим ми постанемо перед Богом, якщо дбаємо про свою душу гірше, ніж грішниця про своє тіло?

З цими словами святитель видаляється до себе в келію, – і тут починається історія порятунку і звеличення краси однієї душі. Нонн зі сльозами молиться Христу, але не стільки про себе, не стільки про те, що не дбає про своє спасіння, – скільки про те, щоб Господь змилувався і не знищив таку красу, яку Він створив в блудниці Маргариті, а явив її во славу Свою. Настає ніч, і єпископ бачить цікавий і символічний сон, в якому навколо нього в’ється чорна голубка, і страшенно тхне. Після того, як Нонн кинув її в річку, голубка очистилася, стала білосніжною і, поступово злітаючи все вище і вище, зовсім зникла в небесах.

На наступний день єпископ Нонн відслужив Літургію і говорив проповідь про Страшний суд. Його молитва про спасіння душі блудниці Маргарити дала свої плоди моментально, – саме під час проповіді красуня йшла повз цей храм і раптом вирішила зайти всередину, хоча ніколи раніше не відчувала такої потреби. Почувши розповідь Нонна про те, що очікує душі грішників на Страшному суді, вона жахнулася того, як низько впала і в якій гріховної безодні знаходиться. Згадавши все, що коли-небудь чула про Христа, вона після служби послала єпископу записку, запитуючи, з чого почати шлях порятунку і отримала відповідь, що для початку слід з’явитися в храмі святого Юліана.

Дівчина поспішила туди, там вона впала Нонну в ноги і благала терміново охрестити її, сказавши: «Ти понесеш відповідь за мою душу, якщо відмовиш мені у хрещенні сьогодні!». Чи треба говорити, що єпископ, сам просив Господа про якнайшвидше освіті блудниці, виконав її прохання і здійснив таїнство, а після причастив раскаявшуюся грішницю. У хрещенні було отринуто ім’я Маргарита, під яким знала красуню вся Антіохія – єпископ знову назвав її Пелагією, як колись давно нарекли свою новонароджену доньку її батьки.

Звичайно, диявол не міг так просто змиритися з втратою душі, яку він уже чіпко тримав своїми лапами. Сатана кілька разів був Пелагеї, але святитель Нонн навчив новонавернених християнку силу хресного знамення, так що нечистий кожен раз віддалявся посоромленим. Не минуло й тижня після святого хрещення, як дівчина, за допомогою єпископа і церковного економа, роздала нужденним всі свої численні коштовності і гроші, нажиті блудом, нітрохи не шкодуючи про втрату багатства, набутого таким неправедним шляхом.

Коли закінчився восьмиденний строк, протягом якого новохрещені носили білий одяг на знак своєї радості і поєднання з Христом, Пелагея змінила їх на сувору волосяницю, зверху наділу пошарпаний і зношений підрясник святителя Нонна і потайки пішла з міста, нікому не повідомивши про те, куди прямує . Божою волею єпископ дізнався, що дівчина відправилася в один з чоловічих єрусалимських монастирів, де, назвавшись чоловічим ім’ям, вона стала подвизаться в суворих працях і молитвах.

Від нескінченної роботи і виснаженим її невимовна краса незабаром зблякла, але це вже зовсім не турбувало Пелагею, яка присвятила кожну секунду свого життя турботі про красу своєї душі. Слава про новий подвижника, інок з дивним ім’ям Пелагий, досить швидко рознеслася навколо, так що коли через кілька років цей чернець помер, на похорон з’їхалося безліч народу з усіх кінців країни і навіть з–за її меж. Яке ж було загальне здивування, коли перед похованням з’ясувалося, що покійний був зовсім не чоловіком, а жінкою! Дізнавшись, що це була Пелагея, колишня антиохійська блудниця Маргарита, всі присутні ще раз здивувалися тому, як хитромудро часом влаштовує Бог долі Своїх дітей, щоб привести їх до Царства Небесного.

Пелагею поховали в тій келії на Оливній горі, в якій вона трудилася в образі ченця всі ці роки. Церковна історія говорить, що це сталося приблизно в 457 році.

***

На відміну від безлічі історій покаяння і спасіння, житіє святої Пелагеї ламає звичні стереотипи, коли блудниця викривається проповідником за її гріхи, а прагнення прикрашати своє тіло піддається шаленому осуду. Тут все інакше: краса служить спасінню навіть у найбрудніших своїх проявах – якщо є гаряча, справжня любов до Христа, Який допомагає доброму, але зверненому з істинного шляху дияволом, знову стати добрим, хорошим і благодатним.

Джерело

 

Переглядів: 119

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *