15 ЧЕРВНЯ ЦЕРКВА ВШАНОВУЄ ІОАННА НОВОГО, СОЧАВСЬКОГО

Святий великомученик Іоанн Новий, Сочавський, жив у XIV столітті в місті Трапезунді (нині – Трабзон, Туреччина), займався торгівлею, був побожний, твердий у Православ’ї і милосердний до бідних.

Одного разу, подорожуючи по світу у торгівельних справах, багатий купець із причорноморського міста Трапезунду (Мала Азія) Іоанн захистив Православну віру, з якої насміхалися іновірці. Щойно корабель прибув до міста Аккермана (тепер Бєлгород Дністровський, Одеська обл.), один з язичників, з якими сперечався Іоанн, звернувся до управителя міста, теж язичника, та підмовив його покарати купця-християнина. Іоанна схопили та кинули до в’язниці, де жорстоко катували і  знущалися, а потім прив’язали до хвоста дикого коня та пустили вулицями міста. Наприкінці Іоаннові відрубали голову. Сталося це приблизно у 1340 році.

Православні християни поховали тіло святого. Пізніше, у 1402 році, ”по ревності і усердію” правителя Молдовалахії Олександра Доброго, мощі великомученика Іоанна, названого Новим, були перенесені з Білгорода до Сучави.

Вторгнення польських військ на чолі з королем Яном Собеським у Молдову літом 1686 року, закінчилось численними грабунками. Повертаючись до Польщі, поляки захопили скарби Молдовської митрополії та мощі Іоанна Нового. Святі мощі перебували у Галичині 97 років. На початку їх було покладено у церкві міста Стрия, а з 1690 року – у монастирі міста Жовкви поблизу Львова. На поклоніння святині збирались прочани з усієї Галичини, Буковини та Молдови. Усі спроби повернути мощі до Сучави були марними.

У 1775 році Буковина, де особливо шанували святого Іоанна, відійшла до Австро-Угорщини. Коли імператор Йосиф ІІ приїхав на Буковину, до нього звернувся єпископ Досифей (Хереску) з проханням повернути святі мощі Іоанна Нового до Сучави. Довідавшись про життя та страждання мученика, а також про чудеса, що відбувалися при його мощах, імператор наказав виконати прохання православних буковинців.

18 червня 1783 року мощі Іоанна Нового у імператорському екіпажі були вивезені з Жовкви. Екіпаж з неоціненим скарбом через Львів, Товмач, Галич, Станіслав, Коломию, Заболотів, Снятин, вирушив у Чернівці – столицю Буковини. Через кілька діб кортеж під’їхав до мосту через річку Черемош, кордону між Галичиною та Північною Буковиною, де його зустрічав єпископ Досифей із духовенством та військовим генерал-губернатором Буковини. Тут відбулася урочиста подія передачі святих мощей. На одному боці стояли юрми віруючих галичан, що сумували з приводу втрати святині, а на другому боці – безліч віруючих буковинців у святкових одежах, які раділи поверненню святого Іоанна Нового до краю, покровителем якого він був протягом майже трьох століть.

Сьогодні мощі великомученика Іоанна Нового-Сучавського знаходяться у монастирі святого великомученика Георгія Побідоносця у місті Сучава (Румунія). Часточки мощей святого є і у багатьох храмах та монастирях України.