29 ЧЕРВНЯ – СВЯТИТЕЛЯ ТИХОНА, ЄПИСКОПА АМАФУНТСЬКОГО

Святитель Тихон, єпископ Амафунтський, народився в місті Амафунті на острові Кіпр. Батьки виховали сина в християнстві. Збереглися відомості, що дар чудотворення проявився у святого Тихона ще в юнацькому віці.

Його батько був власником хлібопекарні і посилав сина продавати хліб. Святий отрок біднякам роздавав хліб задарма. Дізнавшись про це, батько розгнівався, але син відповів, що читав у святих книгах:

«Той, хто дає Богові, сторицею прийме».

«Я ж, – говорив юнак, – даю Богу хліба в борг».

І запропонував батькові піти туди, де зберігалися запаси зерна. Батько з подивом побачив, що сховище, яке було порожнім, переповнене пшеницею. Відтоді батько не перешкоджав юнакові роздавати хліб бідним.

Один садівник викинув з виноградника відрізані сухі гілки. Святий Тихон зібрав їх, посадив у своєму саду і попросив Господа, щоб ці гілки прийнялися і дали цілющі для здоров’я людей плоди. Господь створив по вірі святого юнака. Гілки прийнялись, плоди їхні мали особливий, дуже приємний смак і вживалися за життя святого і після його спочинку на вино для здійснення таїнства Святої Євхаристії.

Побожного юнака прийняли у церковний клір, поставили читцем, а потім єпископ Амафунтський Мемнон висвятив його в сан диякона. Після смерті єпископа Мемнона святий Тихон за загальним бажанням був обраний на єпископа Амафунтського. Хіротонію очолив святитель Єпіфаній, єпископ Кіпрський († 403; пам’ять 12 травня).

Святитель Тихон старанно трудився над викоріненням залишків язичництва на Кіпрі, знищував ідольські капища і насаджував християнську віру. Святитель був милостивий, двері його дому були відчинені для всіх, він з любов’ю вислуховував і виконував прохання кожного, хто приходив до нього. Не боячись погроз та мук, він твердо і безстрашно сповідував свою віру перед язичниками.

У службі святителю Тихону вказується, що він передбачав час своєї смерті, що послідувала в 425 році.