РОЗПОЧИНАЄТЬСЯ УСПЕНСЬКИЙ ПІСТ

З 14 серпня розпочинається Успенський піст. Продовжуватиметься він два тижні — до 28 серпня, дня Успіння Богородиці.

Християни перших віків завжди готувалися до великих свят, молячись і постуючи. З цієї священної практики з часом розвинулися коротші чи довші пости. Насамперед, це Великий піст перед світлим Великоднем. Перед Різдвом Христовим увійшов у звичай Пилипівський піст, до святих верховних апостолів Петра й Павла виник Петрівський піст. Наймолодший з чотирьох річних постів — піст Успенський. Ним ми готуємо себе до найбільшого свята Пресвятої Богородиці, її святого Успіння. Так ми наслідуємо пости й молитви Пречистої Діви Марії, за допомогою яких вона готувалася до зустрічі зі Своїм Божим Сином.

Успенський піст відомий у нас також як Богородичний, Спасо-Богородичний, чи Спасівка.

Успенський піст був встановлений на Константинопольському Соборі у 1166 році на честь Успіння Пресвятої Богородиці.

Діва Марія усе земне життя дотримувалася суворої стриманості в їжі, а за три дні до свого відходу на небо перестала вживати їжу і тільки пила воду. Тому, покладаючи на себе обмеження Успенського посту, віруючі наслідують Cамій Богородиці.

На Успенський піст припадають два великих свята, відомі у першу чергу за своїми «народними» назвами. У церковному календарі Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього («Медовий Спас» у народі) і Преображення Господнє («Яблучний Спас»). Перше з них пов’язане з древнім звичаєм виносити на вулиці і дороги Чесне Древо Хреста для зцілення від хвороб, яких багато бувало саме у серпні. За народною традицією у цей день до храмів приносять для освячення мед.

Зі свята Винесення Чесних Древ Хреста Господнього і починається Успенський піст.

Харчування під час Успенського посту виключає м’ясо та м’ясні вироби, рибу, морепродукти, яйця і молочні продукти. Послаблення допускається у свято Преображення, коли можна їсти рибу.

Але багато у чому питання, що можна їсти в Успенський піст, а що не можна, має вирішуватися з духівником індивідуально – залежно від стану здоров’я, віку, підготовленості конкретної людини.

Згідно з монастирським уставом, по понеділках, середах і п’ятницях рекомендується сухоядіння – можна вживати лише свіжі продукти, які не пройшли термічну обробку. У вівторок і четвер дозволяються гарячі страви без олії, а у суботу та неділю можна вживати їжу з рослинною олією, а також вино.

Однак, варто не забувати, що сенс посту не тільки у харчових обмеженнях, але в очищенні душі і тіла молитвою, покаянням, ділами милосердя.