ВИНЕСЕННЯ ЧЕСНИХ ДРЕВ ЖИВОТВОРЯЩОГО ХРЕСТА ГОСПОДНЬОГО

Подія, що згадується 14 серпня – є однією з подяк Святому і Животворящому Хресту, у цьому  випадку за позбавлення від хвороб, нашестя арабів, турків, булгар.

З VIII ст. в Константинополі утвердився звичай виносити з царської скарбниці Животворящого Хреста для освячення місць і позбавлення від хвороб, які часто припадали на серпень. Напередодні, 31 липня, Хрест покладали в храмі Святої Софії Константинопольської. Протягом 14 днів до свята Успіння Божої Матері Хрест виносили з храму і, очолюючи хресний хід, проносили по вулицях і місцях столиці, де відбувалися літії з поклонінням Хресту.

Звідси й назва свята – «винесення» (хоча точнішою була б назва «урочиста процесія», «перенесення» Хреста). У XII-XIII ст. це подія, яка стала святом в честь позбавлення від хвороб за допомогою Животворящого Хреста, утвердилася у всіх Православних Церквах. Сьогодні у всіх  храмах Животворящий Хрест виноситься з вівтаря на середину  тільки на один день для вшанування вірними.

У цей день згадується подія позбавлення від мусульман (арабів і турків-сельджуків) Візантії при імператорі Мануїлі Комніні (1160-ті рр.) І перемога князя Андрія Боголюбського над волзькими булгарами (1164 г.). Ці дві події були відомі обом сторонам: і князю, і імператору, які в листуванні домовилися про створення єдиної події, що святкується. Акт встановлення свята був звершений єпископом Ростовським Нестором (1164-1168), але служба відбулася не раніше XV ст. Обидві події описані в «Оповіді про перемогу над волзькими булгарами» (XII ст.), Де війна проти мусульман представлена ​​як війна за віру, в якій перемога досягається натхненням явищ від ікони Божої Матері і несенням Хреста. Променисте світло від ікони покрило собою все військо князя Андрія. Звідси богослужіння події, яка згадується в Візантії і на Русі зветься «Всемилостивого Спаса і Богородиці».

Освячення води, приурочене до цього дня, запозичене з практики Візантії, де воно відбувалося на початку кожного місяця, за винятком січня (коли освячення відбувалося на свято Водохреща) та вересня (коли освячення відбувалося на свято Воздвиження). Не зовсім правильно пов’язувати це освячення води з подією хрещення Русі, яка ніби відбулася 1 серпня (Церква відзначає День Хрещення Русі 28 липня, в день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира). У «Оповіді дієвих чинів святої соборної і апостольські великої церкви Успіння», складеній в 1627 р. по велінню Патріарха Московського і всієї Русі Філарета, дається таке пояснення свята 1 серпня: «А на Винесення в день Чесного Хреста буває хода заради освячення водного і просвіщення людського, за всіма містам і селам ».

Освячення маку з мотивів співзвуччя слова «мак» з пам’яттю в цей день мучеників Маккавеїв недоречно і виглядає насмішкою над подвигом мучеників, які виявили стійкість і мужність у вірі (стійкість, міцність, по євр. – «маккава»). Хіба тільки можна освятити польові квіти, з яких роблять кропила, проте навряд чи хтось буде створювати «живе» кропило.

В цей день також освячується перший збір меду. Мета освячення вказана в молитві на освячення: «…Подаждь ему действенну благодать, паче всех совершенну, да всяк отъ него вкушающий, приемлющий и ядущий обрящет благополучное здравие, и пищею сею насытится, и исполнится всякаго блага».

Таким чином, день 14 серпня насичений спогадами проявів Божественних дій людині: позбавлення від серпневих хвороб в Візантії за допомогою Животворчого Хреста; перемога християн над турками, арабами і булгарами силою Животворчого Хреста і заступництвом Божої Матері; покликання благодаті на водну стихію, освячення початків меду в подяку Богу за урожай; пам’ять мучеників Маккавеїв, вірних істинного Бога. Всі ці події єдині в одному – зверненні до Бога за допомогою, з подякою, проханням та хвалою.

Протоієрей Андрій Ухтомський