СВЯТИТЕЛЬ ІЄРОФЕЙ. ЖИТТЯ НОВОПРОСЛАВЛЕНОГО СВЯТОГО

11 вересня у Свято- Троїцькому Дерманському жіночому монастирі відбудеться чин прославлення святителя Ієрофея (Лобачевського). Як жив святитель, чим цікавився, – у матеріалі пресслужби Рівненської єпархії УПЦ. 

Святитель Ієрофей, єпископ Острозький очолив Дерманський монастир у сані архімандрита, коли обитель потрібно було відновлювати.В 1828 році у монастирі сталася пожежа, яка охопила всі монастирські приміщення, постраждав і Троїцький храм.

Архімандрит Ієрофей(Лобачевський) провів 15 років в невеликому позаштатному монастирі Іонна Милостивого у Загайцях. Коли відбудував та перелаштував його, святитель переселився у Дермань, де потрібно було прикласти ще більше зусиль, щоб відбудувати обитель.
Архімандрит Ієрофей володів великими знаннями з будівництва, мав хороший смак та практичні навички, які дозволили йому відбудовувати монастир. На базі обителі він відкрив приходське училище, влаштував електричний телеграф, відреставрував невеликий древній храм, який побудував ще князь Острозький, наповнив бібліотеку новими православними та науковими виданнями на різних мовах.

Кам‘яну Свято – Троїцьку церкву святитель відбудував у такому вигляді, в якому вона знаходиться і дотепер.

Царським указом від 1841 року для відновлення вежи та дзвіниці був виготовлений план за яким фасад, ворота відновили, а вежу покрили новим дахом з куполом. Поступово відновили ризницю і церковне начиння.

Велику увагу єпископ Ієрофей приділяв освіті. Через рік після його призначення у Дерманському монастиреві відкривається школа для церковних паламарів, а через декілька років у 1833 році при монастирі було відкрито Уїздне і Приходське училище, в якому навчалось щороку понад 200 вихованців.

Навчальні заклади були оснащені всім необхідним, вихованці вчасно отримували свіжі випуски газет і журналів. Вчителями для учнів підбирали людей освічених та достойних. За їх забезпеченням і побутом владика стежив сам.
У 1853 році за монастирською огорожею був побудований триповерховий будинок для ректора училища і викладачів.
Викладачем, а потім і ректором Духовного училища впродовж багатьох років був професор, протоієрей Олександр Антонович Хотовицький.
По іменному наказу від 25 вересня 1844 року архімандрит Ієрофей був зведений у сан єпископа із титулом єпископа Острозького та був поставлений настоятелем Дерманського монастиря.
Окрім обов’язків настоятеля, владика мав багато відповідальних доручень інспекторські, опікунські, консисторські.

Святитель був людиною надзвичайно тонкого внутрішнього налаштування і завжди міг визначити стан будь – якої людини, яка приходила за порадою або просто поговорити з ним. Дуже делікатно намагався викладати настанови та давати поради. Якщо він бачив, що його слова викликають у людини образу, він змінював тон і більше не наполягав на розмові.

Його особистий розпорядок дня був завжди однаковим, кожне заняття мало чіткий час.
Тільки завдячуючи такій суворій самоорганізації владика міг не лише приділяти належну увагу усім ввіреним йому обов‘язкам, але й технічним, науковим заняттям, в яких мав великий успіх.

Містом перебування вікарного єпископа був Острог, часто він жив у Почаєві, у Житомирі, тому у Дермань він приїжджав лише на літні місяці. Він дуже любив обитель, з благоговінням звершував богослужіння не лише в Троїцькому храмі, але в облаштованій домовій церкві Інокентія Іркутського, свого земляка, який народився на Волині та став волею Божою просвітителем найвіддаленіших народів Сибіру. Храм був освячений владикою Ієрофеєм в 1850 році, а в 2020 відзначив свій 170 річний ювілей.

Владика мав хороше здоров‘я, ніколи не хворів, завжди утримувався від надмірного споживання їжі. Якщо мав простудні захворювання – лікувався травами, мав відповідні знання і досвід, готував відвари, настоянки.

Коли йому виповнилось 80, владика став часто хворіти, згодом зліг. Причастившись Святих Христових Тайн, Преосвященний Ієрофей Острозький, який очолював Дерманський монастир 42 роки, почив у Господі 17 квітня 1871 року на 84 році життя.

Похований був святитель в улюбленій ним обителі, в склепі Троїцької церкви.

Через 150 років після його смерті, мощі Преосвященного владики Острозького були знайдені нетлінними. Рішенням Священного Синоду УПЦ від 17 серпня 2021 року єпископ Ієрофей( Лобачевський) зарахований до лику святих Рівненської єпархії.

Поділитися:

Читайте також

logo

Е-mail: pres.slyzba.rv@gmail.com
Адрес: вул. Лермонтова, 3.
Телефони: +380967671938
+380988545556

Всі права захищені. Використання та цитування матеріалів сайту rivne.church.ua дозволяється за умови відкритого посилання на цитовану статтю, яке має бути розташоване в першому абзаці публікованого матеріалу. Думка редакції може не збігатись з точкою зору авторів публікацій.

logo

Е-mail: pres.slyzba.rv@gmail.com
Адрес: вул. Лермонтова, 3.
Телефони: +380967671938
+380988545556

Всі права захищені. Використання та цитування матеріалів сайту rivne.church.ua дозволяється за умови відкритого посилання на цитовану статтю, яке має бути розташоване в першому абзаці публікованого матеріалу. Думка редакції може не збігатись з точкою зору авторів публікацій.