18 ВЕРЕСНЯ – ПРОРОКА ЗАХАРІЇ І ПРАВЕДНОЇ ЄЛИЗАВЕТИ, БАТЬКІВ ІОАННА ХРЕСТИТЕЛЯ

Святий пророк Захарія та свята праведна Єлизавета  були батьками святого пророка, Предтечі та Хрестителя Іоанна. Вони походили з Ааронового роду: святий Захарія, син Варахії, був священником у Єрусалимському храмі, а свята Єлизавета  була сестрою святої Анни, матері Пресвятої Богородиці.

Праведне подружжя, «жило за всіма заповідями Господніми ” (Лк. 1, 5 – 25). Захарія і Єлизавета страждали неплідністю, що вважалося в старозавітні часи великим покаранням Божим. Одного разу під час служіння в храмі святий Захарія отримав звістку від Ангела, що його жінка похилого віку народить йому сина, який “буде великий перед Господом” (Лк. 1, 15) і “прийде перед Ним у дусі та силі Іллі” (Лк. 1 , 17).

Захарія засумнівався у можливості виконання цього передбачення і був за маловір’я покараний німотою. Коли у праведної Єлизавети народився син, вона за навіюванням Святого Духа оголосила, що назве немовля Іоанном, хоча раніше в їхньому роді таке ім’я нікому не давали. Запитали праведного Захарію – він також написав на дощечці ім’я Іоан. Відразу до нього повернувся дар мови і, сповнившись Святого Духа, почав пророкувати про свого сина як Предтечу Господа.

Коли нечестивий цар Ірод почув від волхвів про Месію, що народилася, він вирішив умертвити у Віфлеємі та його околицях всіх немовлят у віці до 2-х років, сподіваючись, що в їх числі буде і народжений  Месія.

Ірод також  добре знав про незвичайне народження пророка Іоанна та хотів його знищити, побоюючись, що він і є цар юдейський. Але праведна Єлизавета сховалася разом із немовлям у горах. Вбивці всюди шукали Іоанна. Праведна Єлизавета, побачивши переслідувачів, зі сльозами стала молити Бога про спасіння, і гора, що відразу розступилася, сховала матір разом з немовлям від погоні.

У ці страшні  дні святий Захарія виконував своє служіння в Єрусалимському храмі. Воїни, послані Іродом, марно намагалися дізнатися в нього, де його син. Тоді, за наказом Ірода, вони вбили святого пророка, заколовши його між жертвенником  та вівтарем (Мт. 23, 35).

Праведна Єлизавета  померла через 40 днів після свого чоловіка, а святий Іоанн, що зберігався самим Господом, перебував у пустелі до дня свого явлення ізраїльському народові.