21 ЖОВТНЯ – ПРЕПОДОБНОЇ ПЕЛАГЕЇ АНТИОХІЙСЬКОЇ

Преподобна Пелагея (Пелагія) народилася Антіохії Сирійській і, допоки не увірувала у Христа, була легковажною та розбещеною дівчиною. Маючи дуже привабливу зовнішність, вона прикрашала себе розкішним одягом, золотом і дорогоцінним камінням, за що шанувальники називали її Маргаритою, тобто перлиною.

Якось до Антіохії з’їхалися на собор єпископи сусідніх єпархій. Серед них був Нонн, єпископ Іліопольський, відомий своєю мудрістю та праведним життям. Під час перерви єпископи вийшли з храму, де вони засідали, і раптом перед ними з’явився натовп юнаків. Серед них особливо вирізнялася своєю красою одна дівчина – з оголеними плечима, розкішно одягнена. То була Пелагія. Вона голосно жартувала і сміялася, а шанувальники навколо неї.

Збентежені єпископи опустили свої погляди, а святий Нонн, навпаки, став уважно розглядати Пелагію. Коли голосний натовп пішов, Нонн запитав єпископів: «Хіба не сподобалася вам краса цієї жінки та її вбрання?». Вони мовчали. Тоді Нонн продовжував: «А я багато чого навчився від неї. Вона поставила собі за мету подобатися людям і, як ви гадаєте, скільки годин витратила вона на прикрашання себе, на турботу, щоб здатися красивішою за інших жінок в очах своїх шанувальників! На Страшному суді нею засудить нас Господь, тому що ми, маючи на Небі безсмертного нареченого, нехтуємо станом своєї душі. З чим ми постанемо перед Ним?».

Прийшовши до готелю, святий Нонн старанно молився за спасіння Пелагії. Наступної неділі, коли Нонн відправляв Божественну літургію, Пелагія, приведена таємничою силою, вперше прийшла до храму. Богослужіння і проповідь святого Нонна про Страшний суд так потрясли її, що вона жахнулася від свого грішного життя. Прийшовши до Нонна, вона виявила бажання хреститися, але не була впевнена, чи помилує її Господь: «Гріхи мої чисельніші за пісок морський, і не дістане води в морі, щоб обмити мої погані справи». Добрий пастир потішив її надією на милосердя Боже і хрестив її.

Ставши християнкою, Пелагія зібрала своє майно та принесла Нонну. Нонн же звелів роздати його жебракам, кажучи: «Нехай буде розумно витрачено погано зібране». Через кілька днів Пелагія, переодягнувшись у чоловічий одяг, пішла з міста. Пішла вона до Єрусалиму і прийняла чернечий постриг. Її прийняли за юнака. Влаштувавши собі келію на Єлеонській горі, вона зачинилася в ній і почала вести суворе чернече життя в покаянні, пості та молитві. Жителі навколишніх місць вважали її за ченця Пелагія, євнуха. Після кількох років, досягнувши високих духовних обдарувань, інок Пелагій помер приблизно 457 року. При похованні виявилося, що чернець – жінка.