
Святий великомученик Артемій був одним із видатних воєначальників за правління рівноапостольного царя Костянтина Великого (306–337, пам’ять 21 травня), а потім – його сина та наступника Констанція (337–361). Артемій, який мав багато нагород за відмінну службу та відвагу, був поставлений намісником Єгипту. На цій посаді він багато зробив для поширення та зміцнення християнства в Єгипті.
Імператора Констанція на престолі змінив Юліан (361-363). Імператор-відступник, бажаючи повернути язичництво, вів непримиренну боротьбу з християнством, відправляючи на смерті сотні християн. В Антіохії він наказав катувати двох єпископів, які не бажали зректися Христової віри.
У цей час у місто прийшов святий Артемій і всенародно викрив Юліана в безбожності. Розгніваний відступник піддав святого жорстоким тортурам. Після цього великомученика кинули до в’язниці.
Під час молитви, яку святий підносив до Господа, йому явився Сам Христос в оточенні Ангелів і сказав: “Мужайся, Артемію! сповідав Мене перед людьми, на землі, так і Я сповідую тебе перед Отцем Моїм Небесним. Почувши це від Самого Господа, великомученик зрадів і став палко дякувати і славословити Його.
Наступного дня Юліан зажадав, щоб великомученик Артемій визнав язичницьких богів. Зустрівши рішучу відмову, імператор вдався до тортур. Подвижник переносив все без жодного стогону. Святий передрік Юліану, що незабаром той отримає справедливу відплату за зло, заподіяне християнам. Відступник розлютився і вдався до ще лютіших тортур, але вони не зламали волю великомученика, і тоді святий Артемій був обезголовлений († 362).
Його останки були поховані християнами.
Після смерті святого великомученика Артемія збулося його пророцтво про швидку загибель Юліана відступника.
Юліан зі своїм військом вийшов із Антіохії для битви з персами. Біля перського міста Ктезіфон йому зустрівся старий перс. Він обіцяв зрадити співвітчизників і бути провідником війську Юліана. Старий обдурив Відступника і завів його військо в Карманітську пустелю, в непрохідні місця, де не було ні води, ні їжі. Втомлене голодом і жагою греко-римське військо Юліана було змушене розпочати бій зі свіжими силами персів.
Божественна відплата наздогнала тут і самого відступника. Під час битви його було смертельно поранено невидимою рукою, незримою зброєю. Юліан важко застогнав і, вмираючи, промовив: “Ти переміг, Галілеянин!”
Після загибелі імператора-відступника мощі святого великомученика Артемія було з почестями перенесено з Антіохії до Константинополя.