РОЗПОЧИНАЄТЬСЯ РІЗДВЯНИЙ ПІСТ. ЙОГО СЕНС

28 листопада у християн починається Різдвяний піст. Різдвяний (Филипів) піст – останній багатоденний піст в календарному році. Він триватиме 40 днів і завершиться напередодні Різдва Христового – 6 січня 2023 року. Розпочинається піст відразу після дня пам’яті святого апостола Филипа, звідси походить і друга назва посту, відноситься до стародавніх часів християнства. Виділяти його як окремий і багатоденний почали з IV століття, згадки про нього містяться в працях блаженного Августина, святителів Амвросія Медіоланського і Льва Великого. Сорокаденним піст став після Собору 1166 року, який відбувся при Константинопольському патріархові Луці та візантійському імператорі Мануїлі.

Кожен піст – це військовий похід. Ми виступаємо проти ворога, щоб відвоювати у нього якщо не всю, то хоча б частину нашої території. Про яку територію йдеться? Про територію нашої душі. Ця територія окупована ворогом від падіння Адама. До його падіння ворог не мав доступу до душі людини, не мав над нею жодної влади. Адам був святий і досконалий, він був царем всього творіння. Але після падіння ворог отримав владу над ним, і душа Адама була захоплена в полон, окупована. Цей полон поширився і на все Адамове потомство – весь людський рід.

Від народження всі люди одержують душу, захоплену ворогом. Преподобний Макарій Великий говорить, що з часу падіння Адама, в душі кожної людини живе таємно зло, яке змушує людину творити гріх, а люди думають, що творять його за своїм розумом та волею. Звичайно, душі різних людей окуповані ворогом різною мірою, тому що до спільного для всіх первородного гріха кожен з нас додає ще особисті гріхи, примножуючи цим права та владу диявола над своєю душею.

Отже, сенс посту полягає у тому, щоб відвоювати у ворога частину нашої душі. Для цього потрібно очистити душу від гріха та нечистоти, тому що саме через них диявол отримує владу над душею. Під час посту треба постаратися з Божою допомогою позбутися заздрості, жадібності та злопам’ятності, гніву, дратівливості та лихослів’я, обжерливості та пияцтва, розгулу похоті, зарозумілості, марнославства та людиноугоддя. Якщо ми хоч якоюсь мірою позбавимося цих пристрастей, то звільнимо з полону частину нашої душі, і на тих територіях, де раніше царювали гріх і злі духи, буде жити Благодать Божа. За словами преподобного Макарія, Цар Христос очищає вміст душі і поселяє там полк святих духів.

Але для того, щоб відвоювати у ворога навіть малу частину нашої душі, потрібна вперта боротьба. За спокійного життя та розслаблення у нас нічого не вийде. Усім відомо: перемоги без боротьби немає. Недаремно говорить Євангеліє, що Царство Боже силою береться і ті, хто вживає зусилля, досягають його.

Саме з цією метою і встановлені Церквою пости, щоб ми могли поборотися, перемогти і відібрати у ворога частину його влади над нами. Людина, яка кожний піст працює і веде духовну боротьбу, поступово звільняється від влади ворога. Душа просвітлюється та стає храмом Святого Духа. І про це нам неодмінно треба пам’ятати – адже ми, християни, якраз і покликані стати таким храмом. Заради цього ми повинні докладати зусиль і подвизатися.

Поділитися:
Facebook
Telegram
Twitter

Читайте також

Головне

Е-mail: pres.slyzba.rv@gmail.com
Адрес: вул.Казиміра Любомирського, 3.
Телефони: +380967671938
+380988545556

Всі права захищені. Використання та цитування матеріалів сайту rivne.church.ua дозволяється за умови відкритого посилання на цитовану статтю, яке має бути розташоване в першому абзаці публікованого матеріалу. Думка редакції може не збігатись з точкою зору авторів публікацій.