29 ГРУДНЯ -ПРОРОКА АГГЕЯ

Святий пророк Аггей походив з коліна Левіїна і народився в Вавилонському полоні. Ще в юнацькому віці він повернувся з Вавилону до Єрусалиму і пророкував зі святим пророком Захарією тридцять шість років. Обидва вони жили за 500 років до втілення Христового.

Святий Аггей був сучасником побудови другого Єрусалимського храму, спорудженого на місці першого – Соломонового. Будівництво цього храму було здійснено після повернення з полону Вавилонського Зоровавеля, правителя юдеїв, відпущених на батьківщину царем персидським Кіром. Спорудження храму було пов’язане з великими труднощами, бо цьому перешкоджали Самаряни, участь яких у побудові храму було відхилено юдеями, які бажали зберегти чистоту і недоторканність богослужіння від усього нечистого, язичницького.

Самаряни підкупили начальників деяких перських областей, і ті зводили наклеп на Юдеїв перед двором Перським. Але головною перешкодою до успішної споруди храму було те, що колишня гаряча старанність юдеїв охолола. Вони спрямували свою діяльність на інше, зайнялися будовою та окрасою власних будинків, вважаючи, що ще не настав час будувати дім Божий, надавали вони й інші приводи для виправдання своєї безтурботності.

І ось у цей час Господь посилає до Юдеїв пророка Аггея з викриттям і погрозами, а також обіцянням вищої допомоги і славним пророцтвом про перевагу та велич другого храму перед першим. За допомогою Божою і за сприяння пророків Аггея і Захарії, Зоровавель подолав підступи ворогів і бездіяльність Юдеїв, і храм, розпочатий у 520 р. до Р. Хр., був закінчений у 516 р., шосте літо правління царя перського Дарія.

«Руки Зоровавеля, – сказав Господь, – поклали основу дому цьому; Його руки і закінчать його, і дізнаєшся, що Господь Саваоф послав Мене до вас» (Зах. 4:9).

Пророк Аггей виголошує чотири промови, які стосуються спорудження храму. У них пророк збуджує юдеїв до будівництва, викриває їх безтурботність та недбальства про дім Божий, вказує на безуспішність у інших справах, безпліддя землі та інші покарання Божі; він корив їх також безпекою будови, запевняв про присутність та заступництво Боже в цій справі, величчю та перевагою нового храму, необхідністю його для них та обіцянням їм благословення Божого за виконання волі Господа.

Велично зображує пророк майбутню славу цього храму: «Так говорить Господь Саваоф: ще раз, і це буде скоро, Я потрясу небо і землю, море і сушу, і потрясу всі народи, і прийде Бажаний усіма народами, і наповню цей дім славою, говорить Господь Саваоф. Моє срібло та Моє золото, говорить Господь Саваоф. Слава цього останнього храму буде більша, ніж колишнього, говорить Господь Саваоф; і на цьому місці Я дам мир» (Аг.2:6–10).

І ще було слово Господнє до пророка:

“Скажи Зоровавелю, правителю Юдеї: потрясу Я небо та землю; І скину престоли царств, і винищу силу царств язичницьких, перекину колісниці тих, що сидять на них, і будуть скинуті коні та їхні вершники, один мечем другого. Того дня, говорить Господь Саваоф, Я візьму тебе, Зоровавель, сину Салафіїлів, раб Мій, говорить Господь, і буду тримати тебе як печатку, бо Я вибрав тебе, говорить Господь Саваоф» (Агг.2:21–24).

По смерті своїй, святий Аггей з честю був похований поблизу трун священників, бо походив із священничого роду. Був він чоловіком, досконалим у чесноті, і, як славний і великий пророк, був любимий та шанованим усіма. Ім’я його, в перекладі з єврейської мови означає свято або святкує.

Зображується святий Аггей старцем із благообразним обличчям, обрамленим круглою бородою.

Е-mail: pres.slyzba.rv@gmail.com
Адрес: вул. Лермонтова, 3.
Телефони: +380967671938
+380988545556

Всі права захищені. Використання та цитування матеріалів сайту rivne.church.ua дозволяється за умови відкритого посилання на цитовану статтю, яке має бути розташоване в першому абзаці публікованого матеріалу. Думка редакції може не збігатись з точкою зору авторів публікацій.

Е-mail: pres.slyzba.rv@gmail.com
Адрес: вул. Лермонтова, 3.
Телефони: +380967671938
+380988545556