
Ікона Божої Матері «Державна» явила себе православному народу 15 березня 1917 року — у селі Коломенському поблизу Москви.
Селянці Євдокії Адріанової, жительці села Перерви, було тричі уві сні відкрито, що є забутий образ Богородиці, через який відтепер буде явлено небесне заступництво Цариці Небесної православним людям. Вона ясно чула слова: «Є у селі Коломенському велика чорна ікона, її треба взяти, зробити червоною, хай моляться».
Настоятель храму в Коломенському, отець Миколай Ліхачов, до якого звернулася Євдокія, не став перешкоджати, і вони разом оглянули всі ікони, що знаходилися в церкві. Не знайшовши нічого схожого в храмі, отець Миколай запропонував подивитися ікони в підвалі церкви, з різних причин складені там, серед яких і вибрали найбільший, покритий віковим пилом. Очистивши ікону від пилу, вони на подив побачили зображення Божої Матері, що сидить на троні.
Коли ікону привели в порядок виявилося, що Немовля-Христос на колінах Божої Матері простяг благословляючу руку. В одній руці Владичиця тримала скіпетр, в іншій — державу (знаки царської влади над світом), над її головою була корона, а на плечах — червона мантія чи порфіра. За надзвичайно суворого лику Богоматір на іконі мала царствений вигляд — все вказувало на те, що Владичиця відтепер бере на себе особливу опіку про православний народ.
Адріанова відразу визнала бачену уві сні ікону, а священник відразу ж відслужив перед чином молебень із акафістом.
Чутка про знайдену ікону швидко поширилася не тільки в селі Коломенському; прочани стікалися до церкви Вознесіння з інших місць, отримуючи від Божої Матері благодатну допомогу. У «Сергіївських листках» описано прибуття Державної ікони Божої Матері до Марфо-Маріїнської обителі в Москві, де ікона зустріла княгиня Єлисавета Феодорівна та інші сестри з великою урочистістю. Ікону для поклоніння возили і до інших церков, а по неділях та святкових днях вона залишалася у селі Коломенському.
За деякими відомостями, Державна ікона Божої Матері до 1812 перебувала у Вознесенському жіночому монастирі в Москві. Рятуючи ікону від Наполеонівського пограбування, її сховали в селі Коломенському і, ймовірно, забули там на 105 років, поки вона не показала себе знову в належний час.
Нині ця свята ікона знаходиться у храмі Казанської ікони Божої Матері у Коломенському, куди її повернули 27 липня 1990 року.