СТРАСНА СЕДМИЦЯ. ВЕЛИКА СУБОТА

15 квітня 2023 року Велика Субота Страсного Тижня – останній день перед Світлим Христовим Воскресінням.

В цей день Церква згадує тілесне поховання Ісуса Христа і зішестя Його в пекло, де Він подолав силу диявола і сповістив про перемогу над смертю.

Христос розіп’ятий на пагорбі, що формою нагадує череп, між двох розбійників, серед пониклих жінок, без учнів. З Хреста Христос молився за розпинаючих, дав Рай розсудливому розбійнику, вручив Свою Матір апостолу Іоанну, закликав до Бога Отця, просив пити і, зрештою, віддав дух Богові.

Його хітон, витканий Божою Матір’ю, забрав один з тих, хто розпинав. Інший з розпинаючих зрозумів, що Син Божий перед ним.

Святі вийшли з гробів, землетрус і темрява… сама природа повідомила про неможливу смерть. «Ось знамення влади», – каже святитель Іоанн Золотоуст.

Прийшли за тілом Христа Його таємні учні Іосиф і Никодим із жінками-мироносицями (які принесли дороге миро для помазання Христа). Святитель Іоанн Золотоуст каже, що «Іосиф був із числа знаменитих, був відомий Пилату, який і дозволив забрати тіло Христа, і Іосиф ховає Його вже не як злочинця, а за звичаєм іудейським, чудово, як людину велику і славну в печері-гробі, підготовленій для себе“.

У суботу ввечері римська варта стерегла мертвого як живого, боячись, що тіло заберуть учні та оголосять Христа воскреслим. Проте Він Сам воскресне, налякавши варту. Але це – завтра. А сьогодні Він ще в гробі, а ми разом зі святими жонами та учнями сумуємо про Його смерть і чекаємо на Світле Христове Воскресіння.

У Велику Суботу відбувається одне з головних чудес Православної Церкви – сходження Благодатного вогню. Це чудо відбувається щороку напередодні православного Великодня в Єрусалимському Храмі Воскресіння Господнього.

Згідно з церковною традицією початок суботніх служінь припадає на вечір п’ятниці, коли Плащаниця поміщається в середину храму. На утрені, після Великого славослів’я, Свята Плащаниця при співі «Святий Боже…» виноситься священнослужителями з храму і обноситься навколо нього хресним ходом в спогад зішестя Ісуса Христа в пекло і перемоги Його над пеклом і смертю. Потім, по внесенні Плащаниці до храму, її підносять до відкритих Царських Врат, в ознаменування того, що Спаситель нерозлучно перебуває з Богом Отцем і що Він Своїми стражданнями і смертю знову відчинив нам двері раю.

Велика Субота – час тиші, спокою та очікування Воскресіння Христа.

Це водночас і скорботний, і радісний день.

Віряни згадують про перебування тіла Господа у труні. Душою ж Він зійшов у пекло, де проповідував душам померлих, після чого вивів із нього в Царство Боже душі праведників.

Поділитися:
Facebook
Telegram
Twitter

Читайте також

Головне

Е-mail: pres.slyzba.rv@gmail.com
Адрес: вул.Казиміра Любомирського, 3.
Телефони: +380967671938
+380988545556

Всі права захищені. Використання та цитування матеріалів сайту rivne.church.ua дозволяється за умови відкритого посилання на цитовану статтю, яке має бути розташоване в першому абзаці публікованого матеріалу. Думка редакції може не збігатись з точкою зору авторів публікацій.