6 ТРАВНЯ – ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ГЕОРГІЯ ПОБІДОНОСЦЯ

Великомученик Георгій був сином багатих та благочестивих батьків, які виховали його у християнській вірі. Народився він у місті Бейрут (у давнину – Беліт) біля підніжжя Ліванських гір.

Вступивши на військову службу, великомученик Георгій виділявся серед інших воїнів своїм розумом, хоробрістю, фізичною силою, військовою поставою та красою. Досягнувши незабаром високого військового чину, св. Георгій став улюбленцем імператора Діоклітіана. Діоклітіан був талановитим правителем, але фанатичним прихильником римських богів. Поставивши собі за мету відродити в Римській імперії відмираюче язичництво, він увійшов в історію як один із найжорстокіших гонителів християн.

Почувши одного разу на суді нелюдський вирок про винищення християн, св. Георгій перейнявся. Передбачаючи, що на нього теж чекають страждання, Георгій роздав своє майно бідним, відпустив на волю своїх рабів, з’явився до Діоклітіана і, оголосивши себе християнином, викрив його в жорстокості та несправедливості. Мова св. Георгія була сповнена сильних і переконливих заперечень проти імператорського наказу переслідувати християн.

Після безрезультатних умовлянь зректися Христа, імператор наказав піддати святого різним мукам.

Св. Георгій був поміщений у в’язницю, де його поклали спиною на землю, ноги поклали в колодки, а на груди поклали важкий камінь. Але св. Георгій мужньо переносив страждання та прославляв Господа. Тоді катувальники Георгія почали вправлятись у жорстокості. Вони били святого воловими жилами, колесували, кидали в негашене вапно, змушували бігти в чоботях із гострими цвяхами всередині. Святий мученик усе терпляче переносив. Зрештою, імператор наказав відрубати мечем голову святому. Так святий мученик відійшов до Христа в Нікомідії у 303 році.

Великомученика Георгія за мужність і за духовну перемогу над мучителями, які не змусили його відмовитися від християнства, а також за чудодійну допомогу людям у небезпеці – називають ще Побідоносцем. Мощі святого Георгія Побідоносця поклали в палестинському місті Лідда, в храмі, що носить його ім’я, а глава його зберігалася в Римі в храмі теж присвяченому йому.

На іконах св. Георгій зображується сидячим на білому коні і вражаючим списом змія. Це зображення ґрунтується на переказі і відноситься до посмертних чудес святого великомученика Георгія. Розповідають, що неподалік місця, де народився св. Георгій у місті Бейруті, в озері мешкав змій, який часто пожирав людей тієї місцевості. Що це був за звір – удав, крокодил чи велика ящірка – невідомо.

Забобонні люди тієї місцевості для вгамування люті змія почали регулярно за жеребом віддавати йому на поживу юнака чи дівчину. Якось жереб випав на дочку імператора тієї місцевості. Її відвели до берега озера і прив’язали, де вона з жахом почала чекати появи змія.

Коли ж звір почав наближатися до неї, раптом з’явився на білому коні світлий юнак, який списом уразив змія і врятував дівчину. Цей юнак був святий великомученик Георгій. Так він припинив знищення юнаків та дівчат у межах Бейрута та звернув до Христа жителів тієї країни, які до цього були язичниками.

Можна припустити, що явлення святого Георгія на коні для захисту жителів від змія, а також описане в його повному життії оживлення єдиного вола у землероба, стало приводом для шанування святого Георгія, як покровителя скотарства і захисником від хижих звірів.

Св. Георгій – покровитель воїнства. Зображення Георгія Побідоносця на коні символізує перемогу над дияволом – «давнім змієм» (Об’явл.12:3,20:2).

Поділитися:
Facebook
Telegram
Twitter

Читайте також

Головне

Е-mail: pres.slyzba.rv@gmail.com
Адрес: вул.Казиміра Любомирського, 3.
Телефони: +380967671938
+380988545556

Всі права захищені. Використання та цитування матеріалів сайту rivne.church.ua дозволяється за умови відкритого посилання на цитовану статтю, яке має бути розташоване в першому абзаці публікованого матеріалу. Думка редакції може не збігатись з точкою зору авторів публікацій.