22 ТРАВНЯ -ПРОРОКА ІСАІЇ

Святий пророк Ісаія родом був з Єрусалиму, з роду царів Юдиних, син Амоса. Батько Ісаії Амос був одним із родичів царів єрусалимських, брат рідний Амесія, царя Юди. Ісаія ж, син його, у страху Божому вихований і закону Господнього навчений, коли віку дорослого дійшов, поєднався законним шлюбом і дітей народив, як же сам про те повідомляє. “Приступив, — каже, — до пророчиці”, тобто до дружини своєї, взятої у співжиття з дівчат, які в церкві Господній до віку шлюбного працювали, добродійної і святої, що ненастанно молитися звикла, і сподобленої благодаті пророчої за богоугодне її життя. З двох причин пророчицею названа: і тому, що дружина пророка, і тому, що сама дар пророкування від Бога прийняла.

І зачала в утробі від мужа свого святого Ісаї-пророка, і народила сина. І знову Ісаія говорить: “Ось я і діти, які мені дав Бог”. Згадано в його пророцтві сина його Шеар-Яшува. А блаженний Єронім з єврейського переказу розповідає про святого Ісаю і те, що він по матері є дідом Манасії-царя.

Почав же Ісаія святий пророкувати за царювання Азарії, царя Юди, який і Озією в Письмі Святому називається. Був же той цар сином Амосія-царя, братом же Амоса, батька Ісаії. І пророкував Ісаія святий у дні того царя Азарія, сина Амосії, і в дні царя Іофама, сина Озії, і в дні царя Ахаза, сина Іофамового, і в дні царя Єзекії, сина Ахазового, і в дні царя Манасії, сина Єзекії, від якого ж і постраждав. Як же і що пророкував, його книга достатньо розповідає, з неї ж і життя його богоугодне відоме.

Настільки ж добровгодний був Богові, що й бачити Його сподобився, як сидить на престолі високо і превознесено, навколо ж нього стоять шестикрилі серафими, що співають: “Свят, Свят, Господь Саваоф, повне небо і земля слави Його”. Коли ж те святий Ісаія побачив Господа, великого сповнився страху і сказав собі: “О окаянний я, як сподобився я, чоловік, що нечисті має уста і живе серед людей з нечистими устами, Господа Саваофа бачити очима своїми?!” І спустився до нього один із серафимів, у руці мав вуглик гарячий, його ж кліщами взяв із вівтаря, торкнувся уст його і сказав: “Ось торкнувся до уст твоїх, і забере Господь беззаконня твоє, і гріхи твої очистить”.

Після цього чув Ісаія святий Господа, що до нього говорив: “Кого пошлю і хто піде до людей?” І сказав Ісая: “Ось я, пошли мене, Господи”. І послав його Господь до людей своїх — переконувати грішників до покаяння і майбутнє їм сповістити, тобто різні кари, якщо не покаються, милість і прощення, якщо навернуться до Бога з покаянням. Тому пророкував Ісаія святий про речі різні, як-от про захоплення Галилеї і Самарії від асирійців, про нашестя Сенахерима на Юдею і про зруйнування багатьох країв і градів різними війнами.

А найбільше пророкував про Христове від Пречистої Діви зачаття і Різдво задля визволення людського роду, каже-бо: “Ось Діва у лоні прийме, і народить Сина і наречуть ім’я Йому Еммануїл, що означає “з нами Бог”. І знову: “Вийде паросток з кореня Єссея (тобто Пречиста Діва), і цвіт з нього процвіте (тобто Христос), і спочине на Ньому Дух Божий (що від Отця сходить і на Сині спочиває)”. І знову: “Дитинча нам народилося, Сина нам дано, в Нього ж влада на плечах, і дадуть ім’я Йому: Великий Порадник, Ангел й інше”. Про страсті Христові провістив: “Цей гріхи наші понесе і за нас болітиме, зранений буде за гріхи наші, і мучений через беззаконня наші, і раною Його ми всі зцілимося, як ягня на заколення ведеться, і як ягня перед тими, що стрижуть його, безголосий, так не розкриває уст своїх”. І про хрест Христовий провіщає, кажучи: “Слава Ливанова до тебе (Єрусалиме) прийде в Кипарисі, і Певзі, і Кедрі разом, прославити місце святе Моє (говорить Господь) і місце ніг Моїх прославлю”. Тоді про страшний другий Христовий прихід пророкує: “Ось Господь як вогонь прийде, і як буря зброя Його, віддати люттю помсти своєї і погроз у полум’ї вогненному, вогнем-бо Господнім осудиться ціла земля”.

Жив же Ісаія святий, нехтуючи світом. Хоч-бо і родич був царів юдейських і міг велике мати багатство і славу світу цього, проте всім тим нехтував задля Бога і перебував з богоугодною дружиною своєю у добровільній, убогості і смиренні, стриманості ж великій і суворості тілесній. Одягом його було веретище волосяне на голому тілі — і задля смирення, і для умертвлення плоті, і приклад тим давав покаяння для людей грішних, і так смиренно молився за них до Бога.

Був же і чудотворцем великий Ісаія святий, бо коли Єрусалим в облозі від іншоплемінних бідував, через те що закінчилася вода, він молитвою своєю (як же про те святий Єпіфаній і святий Доротей Тирський пишуть) джерело води з-під гори Сіонської вивів. І назване було джерело те Силоам, тобто послане, бо від Бога через пророкову молитву спраглим людям послане. Чудесне було те джерело: самим-бо лише юдеям виточувало воду, а для іншоплемінних сухим було.

Визволив же і град Єрусалим від облоги варварської пророк святий молитвою. Одної-бо ночі ангел Господній зійшов, убив з полку асирійського сто вісімдесят і п’ять тисяч, і, вставши зранку, знайшли велику кількість тіл мертвих, і вжахнувся Санхерів, і втік зі встидом з Єрусалиму, й оселився в Ніневії, де й убили його сини його.

Ще ж Ісаія святий зцілив царя Єзекію від хвороби, якою розхворівся, і сповістив йому від лиця Господнього, що через сльози його додається до років життя його літ п’ятнадцять. На знак правдивості того сонце вдень повернулося назад на десять ступнів, тобто на десять позначок. І був день той великий за подобою (проте не за рівністю) до того дня, в який колись Ісус Навин повернув сонце, перемагаючи супостатів. Таке чудо здивувало вселенну, і послав Меродах, син Бал’адана, цар вавилонський, послів своїх з дарами у Єрусалим до Єзекії, царя Юди, — і щоб відвідати його, чув-бо, що хворий той до смерті був і воскрес, разом і щоб спитати про чудо, яке сталося, коли сонце пішло назад, знову у свій хід повернулося. І відомо стало цареві вавилонському, що через Ісаію таке предивне сталося чудо. Єзекія ж радий був послам царя вавилонського дуже і показав їм усі багатства дому свого. І не сподобалося те було Господеві. Прийшов-бо до нього святий пророк Ісаія і мовив: “Що бачили в домі твоєму мужі, які прийшли з Вавилону?” Відповів Єзекія: “Бачили все, і нема такої речі в домі моєму у скарбницях і в ризницях, якої б вони не бачили”. Сказав йому Ісаія: “Послухай слів Господа Саваофа: ось дні ідуть, говорить Господь, і візьмуть [вавилонці] все, що бачили в домі твоєму, і все, що зібрали батьки твої до нинішнього дня, у Вавилон піде, і нічого тут не зостанеться. Ще ж і дітей твоїх, яких ти народив, візьмуть, і відведуть у Вавилон, і зроблять скопцями в домі царя вавилонського». Те пророцтво святого Ісаії збулося пізніше, а Єзекія-цар помер у мирі й похований був біля батьків своїх.

Після кончини царя Єзекії став на царювання Юдеєю Манасія, син Єзекії, у дванадцять років від народження свого. І вчинив лукаве перед очима Господніми: змужнівши, почав не за заповідями Господніми ходити, але за поганськими мерзотами, і побудував храми ідолам, і вівтар Ваалові, і кланявся тесаним, і храм Господній ідольськими жертвами осквернив, і синів своїх крізь вогонь провів, як же ідолопоклонники робили, і займався волхвуванням і ворожбою, і розбестив людей Господніх — привів їх до ідолопоклонництва з собою. Тих же, що не погоджувалися з волею його нечестивою, убивав і пролив крови невинної багато дуже, поки не наповнився Єрусалим кров’ю. У тому викритий і ганьблений від святого Ісаії пророка був, тому зрушився на гнів, також і князі єрусалимські, з людей багато на Божого пророка гніву сповнилися, бо викривав їх у гріхах важких, називаючи їх содомськими і гоморськими князями, кажучи: «Почуйте слово Господнє, князі содомські, збагніть слово Боже, люди гоморські». Поганими-бо звичаями своїми, мерзенними нечистотами уподібнювалися до Содому і Гомори. Усі тому разом з царем своїм не терпіли такого викриття, шукали, як би убити святого, — і за Єрусалимом перепиляно було святого Ісаію пилою дерев’яною пополовині, велінням царя Манасії.

Так великий пророк Божий Ісая помер як мученик у старості глибокій, мав усіх років сто двадцять шість. Хвалить же його Ісус Сирах так: «Визволив [Господь людей своїх] рукою Ісаії, вразив полки асирійські, і розбив їх ангел його. Вчинив-бо Єзекія угодне Богові, і укріпився на путях Давида, батька свого, що заповідав Ісаія, пророк великий і вірний серед пророків, що в дні його повернеться назад сонце, і продовжив життя цареві, духом великим бачив останні, і утішив тих, що журилися в Сіоні, показав майбутнє і таємне”.

Після убивства святого Ісаії тіло його чесне хтось із богобоязливих, взявши, поховав поблизу Силоамового джерела того, яке Ісаія святий вивів молитвою. Через те його там поклали, аби молитвами пророка Божого Ісаії і після смерти його вода з джерела Силоамського витікала, не маліючи. При джерелі тому зроблено купіль, до неї ж пізніше сліпонароджений, прийнявши на очі землю зі слиною, що зробив Христос Господь, посланий був умитися і прозрів. Має ж і донині вода та якусь цілющу силу: розповідають відвідувачі місць святих єрусалимських, що сарацини, які там нині, з допусту Божого, живуть, і з природи своєї смердять тілами подібно до кіз, у воді силоамській омивають своїх дітей і самі омиваються — і почасти проганяють сморід той. Ще ж і хворим очам велика буває користь від води тої, молитвами святого пророка Ісаії, благодаттю ж Господа нашого Ісуса Христа, Йому ж слава навіки.

Димитрій Ростов

Поділитися:
Facebook
Telegram
Twitter

Читайте також

Головне

Е-mail: pres.slyzba.rv@gmail.com
Адрес: вул.Казиміра Любомирського, 3.
Телефони: +380967671938
+380988545556

Всі права захищені. Використання та цитування матеріалів сайту rivne.church.ua дозволяється за умови відкритого посилання на цитовану статтю, яке має бути розташоване в першому абзаці публікованого матеріалу. Думка редакції може не збігатись з точкою зору авторів публікацій.