8 ЛИСТОПАДА – ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ДИМИТРІЯ СОЛУНСЬКОГО

Про особливе шанування святого Димитрія серед слов’ян свідчить те, що першим твором слов’янською мовою святих рівноапостольних Мефодія та Кирила після створення ними слов’янської абетки був «Канон Димитрію Солунському». Чим прославився цей святий і чому з молитвами до нього ось уже 17 століть вдаються вірні, одержуючи втіху та допомогу?

Великомученик Димитрій Солунський народився у місті Солуні у Греції (інакше – Фессалоніки, нині – Салоніки) за правління безбожних царів-богоборців Діоклетіана та Максиміана.

Його батьки, таємні християни, довго не мали дітей. Вони старанно благали Господа про надання їм спадкоємця. Всемилостивий Господь прислухався до їх молитов і дарував їм сина, якого вони назвали Димитрієм. Коли юнак підріс, вони, покликавши священика, таємно хрестили його у своєму таємному домашньому храмі і постійно наставляли у вірі.

Батько його, римський проконсул, помер, коли Димитрій Солунський досяг повноліття. Імператор Максиміан Галерій, який вступив на престол у 305 році, призначив Димитрія на місце батька володарем та воєводою Фессалонійської області.

Головним обов’язком Димитрія було захищати свою сферу від зовнішніх ворогів, але імператор зажадав від нього також, щоб він винищував християн. Димитрій натомість став викорінювати язичницькі звичаї, а язичників звертати до Христової віри.

Звісно, ​​імператору невдовзі донесли, що проконсул Димитрій Солунський християнин.

Повертаючись із походу проти сарматів (племен, що населяли причорноморські степи), Максиміан зупинився у Солуні. Готуючись до смерті, Димитрій Солунський роздав своє майно бідним, а сам віддався молитві та посту. Імператор ув’язнив проконсула у в’язниці.

Як у світлому палаці святий Димитрій Солунський сидів у в’язниці, хвалив і прославляв Бога.

Диявол, бажаючи налякати святого, звернувся до скорпіона і хотів вжалити його в ногу. Осяявши себе хресним знаменням, святий безбоязно розтоптав нападника. Також він сподобився відвідування Ангела Божого, який приніс йому світло і підбадьорив його перед стражданнями.

У цей час безбожний Максиміан розважав себе і жителів Солуні гладіаторськими битвами у цирку. Християни шукали і тягли на арену. Відомий серед гладіаторів гордий і гордовитий Лій легко долав лагідних християн у битві і, радіючи озвірілому натовпу, скидав їх на списи воїнів.

Юнак Нестор, з християн, відвідав Димитрія Солунського у в’язниці, і випросив у нього благословення на єдиноборство з Лієм. Укріплений Богом, Нестор здолав гордого гладіатора і кинув його на списи воїнів.

Загибель Лія сильно засмутила Максиміана, і він наказав стратити блаженного Нестора. Але ця кара не втішила злочестивця, а коли він дізнався, що святий Нестор вразив лиходія Лія за порадою та благословенням святого Димитрія, він розлютився ще сильніше і загорівся бажанням помститися за загибель улюбленого борця.

Рано-вранці 26 жовтня 306 року до в’язниці увійшли воїни. Вони застали святого на молитві і тут же пронизали його списами. Так сповідник Христа, святий Димитрій, перейшов у вічні світлі обителі. Тіло великомученика Димитрія викинули на поживу звірам, але солуняни таємно поховали його.

Слуга Димитрія Солунського Лупп взяв криваву ризу та перстень мученика і почав ними зцілювати недужих. Коли чутка про це дійшла до Максиміана, імператор наказав йому теж відрубати голову.

За правління імператора Костянтина Великого (324-337 рр.) над могилою великомученика Димитрія спорудили храм, в якому відбувалося безліч чудес та зцілень. А через сто років один іллірійський вельможа на ім’я Леонтій, отримавши в тому храмі зцілення від тяжкої невиліковної недуги, захотів на знак подяки побудувати новий величний храм.

Поділитися:

Читайте також

logo

Е-mail: pres.slyzba.rv@gmail.com
Адрес: вул. Лермонтова, 3.
Телефони: +380967671938
+380988545556

Всі права захищені. Використання та цитування матеріалів сайту rivne.church.ua дозволяється за умови відкритого посилання на цитовану статтю, яке має бути розташоване в першому абзаці публікованого матеріалу. Думка редакції може не збігатись з точкою зору авторів публікацій.

logo

Е-mail: pres.slyzba.rv@gmail.com
Адрес: вул. Лермонтова, 3.
Телефони: +380967671938
+380988545556

Всі права захищені. Використання та цитування матеріалів сайту rivne.church.ua дозволяється за умови відкритого посилання на цитовану статтю, яке має бути розташоване в першому абзаці публікованого матеріалу. Думка редакції може не збігатись з точкою зору авторів публікацій.