СТРАСНА СЕДМИЦЯ. ВЕЛИКИЙ ЧЕТВЕР. ТАЙНА ВЕЧЕРЯ

Серед днів Страсного тижня Великий четвер займає особливе місце. Цього дня Церква згадує Тайну Вечерю Господа Ісуса Христа з Його учнями – апостолами. На Тайній Вечері Спасителем було встановлено головне церковне Таїнство – Таїнство Євхаристії або Причастя, під час якого всі віруючі у виглі хліба та вина споживають справжні Тіло та Кров Христові.

Без причастя, навчає Свята Церква, немає істинного християнського життя, оскільки в цьому Таїнстві відбувається найповніше, гранично можливе на землі благодатне поєднання людини з Богом.

Тайна Вечеря була здійснена Христом за день до святкування старозавітного Великодня. Євреї робили це свято на згадку про чудовий вихід з Єгипту, де вони перебували в рабстві протягом чотирьохсот років.
Як і багато інших подій старозавітної історії, свято юдейського Великодня мало значення просвітництва. Він готував людей до прийняття істинного Великодня, справжнього спасіння від рабства гріха та смерті. Такий порятунок мав принести людям Син Божий – Новозавітне Пасхальне Ягня, заклане за гріхи світу. Таке велике і глибоке було падіння людей, що тільки Сам Бог, добровільно прийнявши на Себе занепалу людську природу, міг врятувати людину.

Господь подає нам Себе в Таїнстві Євхаристії, щоб кожен віруючий у Нього, міг досягти головної та єдиної мети свого життя – долучитися до Божественної любові, долучитися до самого Божества.

Тайна Вечеря почалася з обмивання. Син Божий, Творець світу здійснює обряд, який традиційно робили раби: Він омиває апостолам ноги.

Учні були вражені діями їхнього Божественного Вчителя. Вони мовчки приймали обмивання. Тільки апостол Петро, людина гаряча, не міг стримати почуттів, що оволоділи ним.

Господи! – вигукнув Петро, – Чи тобі мити мої ноги?” На це Христос відповів: “Що Я роблю, тепер ти не знаєш, а зрозумієш після … Якщо не вмию тебе, не матимеш частини зі Мною”. Своїм прикладом Господь показав не лише любов до учнів, але й навчив їх смиренності – щоб вони не вважали за приниження для себе служити ближньому.

І в наші дні у Великий Четвер за архієрейським богослужінням часом відбувається обряд обмивання ніг. Після закінчення Літургії під час читання Євангелія про обмивання ніг, архієрей на згадку про смиренний вчинок Христа омиває ноги священників.

За традицією Церкви, її Предстоятель освячує у Великий Четвер миро – оливкову олію з домішкою різних ароматів, – яка вариться в перші дні Страсного тижня. Цьогоріч Предстоятель УПЦ Блаженніший Митрополит Онуфрій вперше здійснюватиме мироваріння. Освячене миро розсилається по єпархіях і парафіях. Святе миро використовується в Таїнстві Миропомазання. Воно відбувається над людиною один раз у житті відразу після Таїнства Хрещення, через миропомазання новохрещений знаходить повноту дарів благодаті Святого Духа.

Після обмивання та прощальної бесіди з учнями Христос переломив хліб і, благословивши його, подав апостолам зі словами: “Це є Тіло Моє, яке за вас віддається; це творіть у спогад про Мене”. Взявши чашу і благословивши її, сказав: “Пийте з неї всі; Бо це є Кров Моя нового завіту, що за багатьох проливається на відпущення гріхів”.
У скромній Сіонській світлиці відбувається велике диво: людина, яка колись відкинула Бога, знову долучається до Бога – Джерела Вічного Життя.

У четвер Страсного тижня у храмах відбувається Божественна літургія. Цього дня кожен віруючий, за прикладом апостолів, прагне з’єднатися з Христом у Таїнстві Причастя. За богослужінням кілька разів вимовляється молитва “Вечері Твоєї Тайноїднесь, Сину Божий, причасника мене прийми…” Цю молитву співає хор, читає священник, повторюють усі віруючі. У ній християнин просить у Бога зробити його причасником Таємної Вечері, яка нині відбувається в храмі…

Будучи в Страсному тижні на церковних богослужіннях, на яких згадуються усі години останніх днів земного життя Спасителя, ми станемо свідками і найбільшої події людської історії – Славного Христового Воскресіння.

Поділитися:
Facebook
Telegram
Twitter

Читайте також

Головне

Е-mail: pres.slyzba.rv@gmail.com
Адрес: вул.Казиміра Любомирського, 3.
Телефони: +380967671938
+380988545556

Всі права захищені. Використання та цитування матеріалів сайту rivne.church.ua дозволяється за умови відкритого посилання на цитовану статтю, яке має бути розташоване в першому абзаці публікованого матеріалу. Думка редакції може не збігатись з точкою зору авторів публікацій.